ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВААТ ВАГОНИ: Чешки „Локо Транс“ влегува во Македонија и ќе произведува железнички возила!

Чешкиот железнички гигант „Локо Транс“ планира да отвори регионален логистички центар во Македонија. Компанијата со седиште во Брно, Чешка, донесе стратешка одлука за инвестирање во земјава. Во овој момент, компанијата е во фаза на разгледување на опции за купување...

КОЈ ГО ШТИТИ АНДРЕА ЈОСИФОВСКИ: КХВ три месеци ја кочи продажбата на „Макпетрол“ иако досега нема никакви пропусти во понудата на БПХЛ!

Двајца Руски инвеститори кои своето богатство го направија во бизнисот со нафта, бараат одговори од Македонските власти на прашањето зошто нивната понуда за купување на дистрибутерот „Макпетрол“ е закочена во инстиуциите - пренесува Ројтерс Александар Каплан и Александар Смузиков, двајцата...

НОВИ 3000 ВРАБОТУВАЊА: Леар отвора нова фабрика во Македонија

Министерот Веле Самак заедно со највисокиот менаџмент на американската компанија Леар во присуство на претставници на Владата на Република Македонија и локалната самоуправа ќе го назначат отворањето на новоизградената фабрика во Тетово. Првите контакти со корпорација Леар, министерот Самак ги...

Скопје Сити Мол продаден за 92 милиони евра на британска компанија

Компанијата Hystead Limited од Велика Британија во косопственост на Hyprop Investments Limited  и PDI Investment Holdings Limited  го купија трговскиот центар Скопје Сити Мол од Balfin Finance BV од Амстердам за 92 милиони евра.   – Наша цел е да поседуваме...

БИЗНИС-СЕКТОРОТ ПРЕДУПРЕДУВА: АДВОКАТИТЕ ЌЕ ИМ ЈА ЗЕМАТ РАБОТАТА НА ПРАВНИЦИТЕ ВО КОМПАНИИТЕ

Голем број правници вработени во приватните фирми ќе останат без работа ако компаниите ангажираат адвокати за спроведување на нотарските платни налози и извршувања. Измените на законите за нотари и за извршување што треба да стапат во сила од 1 јануари...

СО МАКЕДОНСКИ ПАСОШ ДО РАБОТА ВО СТРАНСТВО: Норвешка, Шведска и Германија меѓу можностите за работа со македонски пасош!

Македонците со македонски пасош можат да работат во Норвешка, Шведска и Германија. Со посета на сајтот, ec.europa.eu/eures, можете да најдете вработување на еден од огласите кои се објавени. За да се замине во Шведска, потребен е само пасош, а останатите...

ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА „ТУРСКИ ТЕК“: „Гаспром“ ја доби првата дозвола за изградба на гасоводот – Македонија дел од рутата!

„Гаспром“ ја доби првата дозвола од Турција за изградба на морскиот дел од „Турскиот тек“, соопштија од рускиот холдинг „Би сакал да ја нагласам оперативноста на работата со турските партнери во прата фаза од реализацијата на преоктот 'Турски тек'“, изјави...

ПРЕМИЕРОТ ДИМИТРИЕВ: Украинските стопанственици да ги искористат компаративните предности на Македонија

Македонија и Украина имаат одлична економска соработка. Но постојат можности за продлабочување на таа соработка посебно во областа на производството, ИТ секторот, фармацевската индустрија и туризмот. Ова беше заклучено на денешната средба на украински бизнисмени, со премиерот Емил Димитриев и...

ЈАВНО ДА МУ СЕ ИЗВИНИМЕ НА АНДРЕА: И да му кажеме дека додека не одговара за сомневањата, нема да престанеме со вистината!

Како што растат тензиите помеѓу двете идеи за иднината или судбината на „Макпетрол“ така едната од страните се обидува да ја порази вистината, проектирајќи моќ од обезвластена позиција, преку употреба на ниски закани и мизерни повици за некаква законска...

НЕВРАБОТЕНОСТА ПАДНА НА ИСТОРИСКО НАЈНИСКО НИВО: Само 24%

Стапката на невработеност во вториот квартал годинава падна на 24%, соопшти Државниот завод за статистика. Ова е историски најниска стапка на невработеност и пад за нови 0,5 отсто во споредба со првиот квартал од 2016-та година. Според податоците на Државниот завод...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img