December 9, 2023, 10:05 pm

Koлyмнa нa Ристо Никовски – Пopaкaтa oд Caмитoт ЕУ-Балкан e jacнa: Пpoшиpyвaњe нeмa дa имa yштe мнoгy дoлгo

Прецизниот заклучок на самитот во Словенија, меѓу ЕУ и шесте балкански држави од чекалната, е дека Унијата нема да се проширува уште многу долго време. Факт е дека Брисел го реафирмира ставот  дека иднината на балканските држави е во...

Добредојдовте во времето на енергетска сиромаштија…

Либан од денес и во наредните денови е во целосен мрак поради недостаток на јаглен. Њу Делхи и повеќе од половина од електраните во цела Индија имаат јаглен за само уште три дена. Најверојатно повеќе од половина милијарда луѓе ќе...

ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ИЛИ KPAДОНАЧАЛНИЦИ, ПРАШАЊЕТО Е СЕГА?!

Испириран од починатиот македонски актер и хуморист Ванчо Петрушевски и Шексипировата дилема, да се биде или не прашање е сега, ете ти го и насловот на оваа колумна која би сакал да допре длабоко во вашите ганглии, или вијуги,...

Koлyмнa нa Трифун Костовски: Игpи бeз гpaници

Локалните избори кои ќе се одржат на 17 октомври се пред нас и кампањите стартуваа со невиден жар, небаре ќе донесат фундаментални промени во нашето секојдневие. Евидентно е дека се водат кампањи кои во основа ние, граѓаните ги плаќаме,...

Koлyмнa на Трифун Костовски: Зacпиj aкo мoжeш – јac нe мoжaм

Повод за мојата колумна е емисијата на ТВ Алфа во живо, која секој ден оди во вечерните часови. Како љубител на фудбалот, минатата вечер бев во дилема дали да гледам фудбал или да ја гледам емисијата „Заспиј ако можеш“,...

Koлyмнa нa Ристо Никовски: Дoгoвopoт co Бугарија мopa вeднaш дa ce oткaжe

Македонија нема друга опција освен веднаш да го откаже „Договорот за пријателство, добрососедство и соработка“ со Бугарија доколку Софија, без никакаво одлагање, не прифати да прекине со блокада на нашите преговри за членство во Унијата и официјално да се...

Koлyмнa нa Трифун Костовски: Ocтaвки

Се надевам дека нема да ми замерите што и денеска ги прозивам институциите во системот на нашата држава, во континуитет од 14 месеци, да дадат одговори на конкретни прашања околу стечајот на Еуростандард банка. Молкот и понатаму царува, информации...

Koлyмнa нa Кирил Миноски: Пpoпaднaти дpжaви

Во својата книга Зошто нациите пропаѓаат: Потеклото на моќта, просперитетот и сиромаштијата, економистите Дарон Аџемоглу и Џејмс Робинсон, сумирајќи ги резултатите од низа истражувања, ја докажуваат тезата дека разликите во економскиот и социјалниот развој на различни држави се должат...

Koлyмнa нa Трифун Костовски: Инcтитyции

Во денешнава колумна сакам да споделам чувство кое ме мачи подолг временски период и имам чувство како да сум прелажан во својата матична држава, токму од своите сограѓани преку институциите на системот. Многумина мојот погоре наведен збор, прелажан, ќе...

Koлyмнa на Трифун Костовски: Вpeмe нa coмнeжи

За жал, морам да констатирам и со вас да ја споделам мојата констатација, дека сѐ повеќе врз плеќите ни тежат сомнежите и недовребата за нашето општествено опкружување. Сомнежи или опасности кои нѐ демнат самите нас, нашите најблиски, пријатели, но...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img