January 21, 2022, 12:44 pm

БЕЛОРУСИЈА СПРЕМНА ДА ГО БРАНИ ЗАПАДНИОТ ФРОНТ: Се позивесен судирот помеѓу Русија и Западот – на чија страна ќе биде Македонија?

„Ние заедно со рускиот народ ќе ја штитиме нашата татковина на важниот западен фронт. Ние овде ќе гинеме, штитејќи ја Белорусија и Русија“, изјави Лукашенко Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека Русијаможе да смта на помота на белоруската армија...

ПАНИКА ВО ЗАПАДНИТЕ МЕДИУМИ: Русија испраќа софистицирани ПВО системи С-300 во Сирија!

Батерија на Руски С-300 против-воздушни рактени системи се транспортирани во Сирија, известува Руското министерство за одбрана во соопштение. Според соопштението, се работи за ПВО кој треба да ја заштитува Руската поморска база Информацијата за преместувањето на С-300 во Сирија го...

MOСКВА: САД се подготвени за „пакт со ѓаволот“

Официјална Москва е се поубедена дека САД, во својата желба за промена на режимот во Сирија, се подготвени за „пакт со ѓаволот“, односно за сојуз со терористите, стои во соопштение на руското Министерство за надворешни работи. – Откако не ја...

ЛАВРОВ ИЗНЕСЕ ОПЕРАТИВНИ ИНФОРМАЦИИ: Обоената револуција во Македонија и притисокот против Груевски е поради федерализирање на државата!

Минатата година шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров  настапи пред Советот на Федерацијата (Горен дом на националниот Парламент) и беше запрашан од еден од сенаторите - „Во Македонија фактички започна нова обоена револуција според украинско сценарио, само што е...

ЗАШТИТА ОД ШПИОНАЖА: По Ротшилд и Сорос, Русија на црната листа го стави и „Мајкрософт“ и Бил Гејтс!

Рускиот претседател Владимир Путин ги забрани производите на Microsoft во Русија и го стави Бил Гејтс на листата за надгледување на Федералната служба за безбедност, на која се и Џорџ Сорос и Јаков Ротшилд. Повикувајќи се на "загриженост за безбедноста...

ЗА СИТЕ КОИ САКААТ ДА СТУДИРААТ ВО РУСИЈА: Како полесно да се запишете

Во Русија е пуштена во работа платформата-навигатор за странците кои сакаат да студираат на руските универзитети бесплатно: „Најдобрите универзитети во Русија. Избери го својот“ (http://russia.study). Навигаторот им помага на странците да изберат руски универзитет и веднаш да поднесат пријава...

СПЕКТАКУЛАРНА АКЦИЈА НА РУСКАТА АРМИЈА: Министерството за одбрана објави спектакуларно видео од акција на руската војска!

Во чест на денот на Копнените сили на Руската Федерација, Министерството за одбрана на Русија објави снимка од спектакуларна акција на моторизираните, ракетно-артилериските, инженерските, извидувачките, единиците за комуникација, ПВО, авијацијата и тенковските единици за време на воена вежба и...

(Видео)ТЕСТИРАН НОВИОТ КАЛАШНИКОВ: Руските војници го тестираа новиот „Калашников“ и опремата „Воин“

За време на гаѓањето на полигонот Алабино, војниците на Руската Федерација го проверија квалитетот на пушките АК-12 и АК-15 заедно со опремата „Ратник“ Војниците на вооружените сили на Русија го претставија пследниот тип на вооружување и новата верзија на заштитните...

„Алмаз-Антеј“: Операторот на „Бук“ можеби по грешка го соборил малезискиот авион

Произведувачот на ракетниот систем „Бук, руската државна компанија „Алмаз-Антеј“ не ја исклучи можноста дека авионот на „Малејжа ерлајнс“ на летот МХ17 можеби бил соборен поради грешка на операторот на тој против-воздушен ракетен комплекс, изјави претставник на „Алмаз-Антеј“, Михаил Малишевски. –...

ПРЕМИЕРИТЕ НА РУСИЈА И ТУРЦИЈА ГО РАЗГЛЕДУВАА ,,ТУРСКИ ТЕК“

Премиерот на Русија Дмитриј Медведев разговараше телефонски со својот турски колега Биналиј Јилдирим. Двајцата премиери ja разгледаа и дискутираа за изградба на гасоводот  „Турски тек“ и нуклеарната електрана „Акуја“, како и прашања околу  трговско-економската соработка, се наведува на сајтот на Владата на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img