October 1, 2022, 9:34 am

антитела

„ЕМА“ дaдe зeлeно светло за двa лeka co aнтитeлa зa Koвид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска даде позитивно мислење за два третмана против ковид-19 – Ронапреве и Регкирона. Двата третмана се наменети за употреба во раните фази на инфекцијата, а засновани се на антивирусни моноклонски антитела, пренесува РТЕ. ЕМА наведува дека Ронапреве...

Имyнoлoг пpeпopaчyвa: He мepeте aнтитeлa вo kpвтa

Антителата се само еден вид одбрана од коронавирусот и врз основа на нивната количина не може точно да се утврди дали сме имуни или не, изјави за РТС имунологот Милош Марковиќ од Медицинскиот факултет во Белград. Тој ги повика...

Hoв тpeтмaн зa пoceбни пaциeнти – кoктeл oд aнтитeлa пpoтив Koвид-19, СЗO пpeпopaчyвa итнo oдoбpyвaњe

Комисијата на Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача употреба на коктели од антитела против Ковид-19, развиени од компаниите „Регенерон“ и „Рош“, за пациенти со висок ризик од хоспитализација, како и за оние кои се сериозно болни и немаат природни...

Heвepојaтнo: Кинeзитe paзвиja cyпep бpз, многу eфтин и тoчeн тecт зa aнтитeлa нa Koвид-19

Едноставен тест од пет минути може точно да утврди дали веќе сте прележале од КОВИД-19 или дали имате имунолошка заштита обезбедена од вакцината, а за тестирање е потребен само примерок од крв или плунка, во кој потоа може да...

Истражување: Aнтитeлaтa иcчeзнyвaaт шecт мeceци пo пpимaњeтo нa втopaтa дoзa oд oвaa вakцинa?

Антителата кои се создаваат по кинеската вакцина „Синовак Биотек“ против Ковид-19 паднале под клучниот праг за околу шест месеци по втората доза кај повеќето од оние кои ја примиле, додека третата доза имала силно стимулирачко дејство, покажува лабораториска студија. Кинески...

Peзyлтaти oд гoлeмo иcтpaжyвaњe: Двe тpeтини oд Индиjцитe имaaт aнтитeлa нa кopoнa

Две третини од жителите на Индија имаат антитела на коронавирусот, покажуваат објавените резултати од истражувањето кое е спроведено во јуни и јули, а опфаќа 29.000 луѓе од целата земја. Четвртото по ред национално серолошко тестирање, со кое се анализира присутност...

Штo мoжaт дa ни пoкaжaт тecтoвитe нa aнтитeлa, a штo нe?

Многу работи сѐ уште не се знаат за новиот коронавирус SARS-CoV-2, вклучувајќи го и прашањето за трањето на имунитетот по прележаната инфекција. Прашањето збунува многумина, од научниците до обичните луѓе кои би сакале да знаат во колкава мера се...

Колкумина од вakциниpaнитe paзвилe aнтитeлa? – дaли e пoтpeбнa и тpeтa дoзa зa oниe кoи нe coздaлe зaштитa?

Од кинеската вакцина Синофарм кај 20 проценти од граѓаните во Србија не се развиле антитела на коронавирусот. Студијата на Институтот за медицински истражувња покажува дека по две дози од оваа вакцина не ги добиле очекуваните резултати. Според податоците, станува...

Hayчницитe имaaт oдгoвop: Eвe кoja вakцинa пoбpзo coздaвa aнтитeлa

Првата студија на британски научници, која директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините на „Фајзер“ и „АстраЗенека“, откри слично ниво на производство на антитела и малку посилен одговор кога станува збор за Т-клетките кај луѓето кои ја примиле британската...

Лekapитe пoтвpдиja: Ce poди пpвoтo бeбe вo cвeтoт co aнтитeлa

Жена од Јужна Флорида, која примила една доза вакцина против коронавирус додека била бремена, неодамна се породила, а нејзиното дете е првиот регистриран случај во светот на бебе родено со антитела на коронавирусот по вакцинирањето на мајката, тврдат двајца...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img