October 2, 2023, 7:35 pm

бегалци

Авганистанците слетaa вечерва во Скопје

Вечерва во 20.30 на скопскиот аеродром пристигнa првата група од 300 Авганистанци, кои беа евакуирани последниве денови од Кабул. До овој момент, Владата не соопштува каде ќе бидат сместени. Во која општина или објект низ земјава. Дали ќе бидат изолирани...

Франција нема да прифати бeгaлци од Авганистан

Франција повторно ќе биде европска земја која практично нема да прими никој од Авганистан кој остана разурнат од војна, предупреди денеска Колективот за нацијата бегалци (ЦНР). Членката на ЦНР Мари-Лорел Малрик го осуди двоумењето на францускиот претседател Емануел Макрон и...

10 000 Авганистанци чекаат на аеродромот во Кабул за да ја нaпуштат зeмјата

Војниците на аеродромот во Кабул денеска потврдија дека околу 10.000 луѓе ги поминале сите потребни процедури, но дека не можат да го напуштат Авганистан. Околу 10.000 луѓе се кривично гонети, но тие не можат да го напуштат кабулскиот меѓународен аеродром...

„Не можеме пacивно да чекаме нaпaд“: Грција гради ѕид на границата со Турција за да го спpeчи мигрaнтскиот бран од Авганистан

Грција денеска објави дека ја заврши изградбата на уште 40 километри ограда на границата со Турција и дека е започнат нов систем за надзор, во време кога се зголемува загриженоста дека падот на Авганистан во рацете на Талибанците ќе...

Бројката расте: Не 450, туку 650 лица од Авганистан ќе дојдат во Македонија

Од Авганистан во државава ќе бидат преземени 650 граѓани, се утврдуваат деталите за нивниот престој и транспорт Владата до овој момент презеде обврска за прифаќање на околу 650 граѓани, локално население од Авганистан и тоа вработени и жени и деца...

ОН: Потребни се 1,3 милијарди долари за помош на 16 милиони бегaлци од Авганистан

Првите луѓе на главните агенции на ОН денеска ја повикаа меѓународната заедница да обезбеди финансиска поддршка за операциите за хуманитарна помош во Авганистан, односно да им помогне на 16 милиони луѓе. “На авганистанскиот народ му е потребна нашата поддршка повеќе...

Заев: Потврдени се 450 бeгaлци, преговараме за уште 70, лица исто така миpoтворци и хуманитaрци

Премиерот Зоран Заев принеговото вечерашно гостување во „Тема на денот“ на Сител телевизија откри дека Република Македонија ќе прими над 1.800 бегалци од Авганистан. -Нашите капацитети се во илијадници, односно 1.200, 1.800 луѓе, Албанија помеу 2.000-3000 луѓе. Ние сме со...

Заев: Нашите капацитети се да примиме над 1.800 бегалци од Авганистан

Премиерот Зоран Заев принеговото вечерашно гостување во „Тема на денот“ на Сител телевизија откри дека Република Македонија ќе прими над 1.800 бегалци од Авганистан. -Нашите капацитети се во илијадници, односно 1.200, 1.800 луѓе, Албанија помеу 2.000-3000 луѓе. Ние сме со...

Cитe нaши гpaѓaни ce нa бeзбeднo – Македонија ќe пpифaти 450 лицa oд Aвгaниcтaн

Доколку не се појави нешто неочекувано, досега успешно е извлекувањето на нашите граѓани од Кабул. Од утринските часови успеавме да ја извлечеме најголемата група на наши граѓани кои беа во Кабул, изјави синоќа министерот за надворешни работи Бујар Османи. Македонските...

Првите бeгaлци од Авганистан пристигнуваат во Македонија

Шест лица вработени во канцеларијата на Обединетите Нации во Кабул ќе бидат првите загрозени цивили од Авганистан кои ќе најдат прибежиште во Македонија. Не се знае кога ќе стигнат, а за нивниот статус ќе одлучува меѓународното право, вели министерот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img