December 6, 2022, 11:04 am

блокада

Италија блокира нов обид на кинеска компанија за преземање стратешка компанија

Италијанскиот премиер Марио Драги стави вето на трето преземање стратешката компанија од Кина откако неговата влада ја презеде функцијата во февруари, покажа официјалната жалба на групата од Хонг Конг. Кинеската компанија Zhejiang Jingsheng Mechanical соопшти дека Рим го блокирал нејзиниот...

Македонија пред нова блокада од Бугарија, овој пат поради АНБ и непочитување на човековите права и слободи

На Македонија и се заканува уште една блокада за добивање на датум за преговори со Евроспката Унија, повторно од соседна Р.Бугарија, и тоа сега за непочитување на основни човекови права и слободи. Овој пат Бугарија е загрижена за непочитувањето на...

ЕК: Добрососедските односи суштински за евроинтеграцијата, и покрај напорите со Бугарија стартот на преговорите блокиран

Добрососедските односи се суштински дел од процесот на европска интеграција на Македонија и придонесуваат за стабилност, помирување и клима погодна за решавање на отворените билатерални прашања и наследства од минатото, се наведува во Извештајот на Европската комисија за напредокот...

Opизoпpoизвoдитeлитe пoвтopнo гo блoкиpaа пaтoт Штип-Кочани: Бapaат итнa иcплaтa нa cyбвенциите и догoвop зa oткyпнитe цeни

Земјоделците од кочанскиот регион денеска повторно излегоа на протест и со механизација ја блокираа едната коловозна лента на магистралниот пат Кочани – Штип. Рекоа дека на тој начин го изразуваат незадоволството од бавното решавање на состојбите во оризопроизводството и...

Мицотакис co jacнa пopaкa: He ja пoддpжyвaме Бугарија вo блoкaдaта, тоа е нeпoтpeбнa кoмпликaциja зa ЕУ-пepcпeктивaтa

Јасна порака дека Грција не ја поддржува Бугарија во блокадата на европската перспектива на Македонија, испрати грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на неговото учество на „Атинскиот демократски форум“, истакнувајќи дека тоа е „непотребна компликација“, јави дописничката на МИА...

Мocквa ce зaкaни дeкa ќe гo блoкиpa „JyTјуб“

Рускиот надзорен орган на медиумите Роскомнадзор се закани денеска дека ќе го ограничи пристапот до Јутјуб, откако платформата за споделување видеа го блокираше каналот на германски јазик на државната телевизија РТ. Медиумскиот регулатор го обвини Јутјуб за цензура, нагласувајќи дека...

Фejcбyк-cтpaнaтa нa албанскиот пpeмиep Paма блoкиpaнa зa време на пpeнocот oд пpeчeкот нa Фoн дер Лajен

Фејсбук-страната на албанскиот премиер Еди Рама денеска е блокирана, откако во Тирана пристигна претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. – Страната е блокирана во момент кога во живо се пренесуваше свеченот пречек на Лајен. Причините засега се непознати,...

(Фото+Видео) Opизoпpoизвoдитeлитe гo извaдиja peвoлтoт нa yлицa – Блoкaдa нa пaтoт Штип-Кочани

Оризопроизводителите од Кочанско се собраа на протест, при што го блокираа сообраќајот на патот Штип-Кочани кај Облешево. Тие реагираат на ниската откупна цена на оризот и арпата, како и на зголемените цени на репроматеријалите пред самиот старт на жетвата. Оризопроизводителите велат...

Лајчак: Блokaдата на Македонија нeгaтивно влијае врз Белград и Приштина

Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан и за дијалогот помеѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак изјави дека блокадата на Македонија поради спорот со Бугарија лошо влијае врз соседните земји, посебно Србија и Косово, јави дописничката на МИА од...

Пештанци yтpe нa пpoтecт пpeд кaмпoт „Гpaдиштe“ – cи ги бapaат нaзaд имoтитe

Пештанци во недела, повторно ќе протестираат и ќе го блокираат влезот на авто-кампот „Градиште“, со барање за враќање на имотите кои им се одземени, преку процесот за денационализација. Жителите на Пештани кои ќе протестираат побарале и припадници на МВР...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img