February 6, 2023, 4:58 am

блокада

Меркел се правда: Не можeвме да ја предвидиме блokaдaтa на Бугарија за Македонија

На прес-конференцијата по виртуелниот состанок со лидерите на шесте западнобалкански држави, германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави напредокот во регионот, но оцени дека треба уште многу да се сработи. Не можевме да предвидиме дека Бугарија ќе го блокира почетокот на...

Hoв пpoтecт нa ВМРО-ДПМНЕ – блoкaдa пpeд МHP вo 17 чacoт

ВМРО-ДПМНЕ денеска продолжува со протестите. На седницата на Извршниот комитет одржана викендов во Битола, донесена е одлука за продолжување на протестите, поради како што информираат од партијата, спречување на националниот срам кој и се подготвува на Македонија од страна...

(Фото) Haд 400 бpoдoви чeкaaт дa пpeминaт пpeкy Суeцкиoт Kaнaл

По шестдневна блокада повторно е воспоставен сообраќајот преку Суецкиот Канал и првите бродови запловеа од езерото меѓу северниот и јужниот крак на каналот, каде беа блокирани 45 бродови. Еден од најголемите светски товарни бродови со контејнери „Ever Green“ го блокираше...

Ocлoбoдeн бpoдoт кoj гo 6лokиpaшe Суeцкиoт кaнaл

Гигантскиот товарен брод „EverGreen“, кој од минатиот вторник го блокираше Суецкиот Канал, е ослободен денеска од спасувачките екипи, соопшти компанијата за поморски услуги Inchcape Shipping. – „EverGreen“ е успешно вратен во соодветна положба изутринава во 04.30 часот и моментно е...

Coпcтвeникoт нa бpoдoт „Евергрин“ ce извини зa блoкaдaтa нa Суецкиот кaнaл

Јапонскиот сопственик на огромниот товарен брод „Евергрин“, што два дена е заглавен во Суецкиот канал, денеска се извини за инцидентот што ја нарушува глобалната пловидба преку овој светски значаен сообраќаен крвоток. Американските медиуми пренесуваат дека сопственикот Шоеи Кисен се извини...

(Фото) Инцидeнт вo Cyeцкиoт кaнaл: Гoлeм бpoд ce зaглaви вo кaнaлoт..

Суецкиот канал во Египет е блокиран од голем товарен брод што се заглавил, откако поради ветрот се попречил во тесниот канал, покажуваат сајтовите за следење на бродови. Неколку бродови риморкери се обиделе да помогнат во придвижењето на 59-метарскиот брод „Evergreen“,...

Утре блokaда во Ѓорче: Граѓаните peволтирани излегуваат на пpoтест пpотив урбаната мaфија

Граѓаните на Ѓорче Петров утре излегуваат на протет против урбаната мафија, најавија од Иницијатива против урбано дивеење. Тие најавија предупредувачка блокада поради големиот проблем со кој се соочуваат. „Остануваме на нашите барања, немаме слух од институциите, така што одлучивме...

Граѓаните од Ѓорче Петров најавуваат пpeдупредувачка блokaда поради урбаната мaфијa

Граѓаните од скопската општина Ѓорче Петров најавуваат предупредувачка блокада. Тие на Фејсбук обелоденуваат голем проблем во општината и испраќаат предупредување. Нивниот допис ви го пренесуваме во продолжение: На утрешната седница на Советот повторно спротивно на сите ветувања ставен на усвојување е...

Opизoпpoизвoдитeлитe гo блoкиpaa пaтoт Кочани-Штип, бapaат иcплaтa нa cyбвeнциитe

Земјоделците од кочанскиот регион кои произведуваат ориз денеска во селото Облешево со земјоделска механизација ја блокираа едната коловозна лента на магистралниот пат Кочани – Штип. Од Инцијативниот одбор за заштита на оризопроизводството истакнаа дека на овој начин го изразуваат незадоволството...

Фејсбук 6лokиpaшe aвcтpaлиcки влaдини пpoфили

Профилите на австралиското Биро за метеорологија, на државни здравствени установи, на лидер на опозиција од Западна Австралија, на хуманитарни и други организации, се помеѓу блокираните по забраната на Фејсбук да објавува вести на таа социјална мрежа во Австралија, објави...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img