December 3, 2023, 4:08 pm

ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ:Криминалецот Заев не смее да осуди ниту една негаторска изјава која доаѓа од Зијадин Села, Билал Касами, Еди Рама и ред други

Криминалецот Заев со својата антидржавна политика ги разгорува иредентистичките и шовинистичките страсти во регионот и затоа не смее да осуди ниту една негаторска изјава која доаѓа од Зијадин Села, Билал Касами, Еди Рама и ред други, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Во...

ЈАКОВЛЕСКИ: Груевски и раководството треба да продолжат да го водат членството и политиката на партијата

Груевски и раководството мораат да го следат пулсот на членството. Но, не смеат да ја водат политиката согласно моменталните емотивни реакции на со право револтираните членови, од она што ни го прави СДС и нивните поддржувачи од надвор, пишува...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Заев ја втурнаа државата во политичка и правна криза

ВМРО-ДПМНЕ во соопштение  наведува дека СДСМ и нејзиниот претседател Зоран Заев со нелегалниот обид за избор на претседател на Собранието го прекршиле  Уставот, законите и Деловникот за работа на Собранието и за тоа, потенцира, мора да сносат одговороност. – Заев...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС им должи извинување на граѓаните, чиј револт смислено го предизвикаа

СДС брзајќи да ја реализира Тиранската Платформа грубо го прекрши Уставот, законот и деловникот за работа на Собранието, СДС најбрутално ја силуваше волјата на граѓаните и го оневозможи правото на дискусија на нивните демократски избраници, соопштуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение...

ВМРО-ДПМНЕ: Ваквото сценарио на СДС да формира параинституции е на директна штета и на Република Македонија и на граѓаните на државата

Реализирањето на тиранската платформа не носи добро никому, а газењето на Уставот, законите и деловникот е директно газење на државата и поредокот, пишува ВМРО-ДПМНЕ во денешното соопштение до медиумите. Ограничувањето на демократското право на дискусија на пратениците е најбрутално ограничување...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се санкционираат побудувањето на националистичките страсти и ширење на етничката нетрпеливост

ВМРО-ДПМНЕ денеска го осуди и побара надлежните органи да го расчистат вчерашниот инцидент на фудбалскиот натпревар во скопски Чаир, во кој, наведуваат, се промовираше мапа со голема Албанија во чии граници има и делови од Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ, како што...

ВМРО-ДПМНЕ: Народот бара нови избори

Кризата наметната од СДСМ мора да заврши. Народот бара избори, на кои ќе се изјаснат и ќе знаат за што гласаат, за да не се чувствуваат пост изборно изманипулирани, порачува ВМРО-ДПМНЕ во пишано соопштение до медиумите и нагласува дека...

ГРУЕВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори жестоко и соодветно ако СДСМ се обиде насилно да избере претседател на Собрание

Доколку СДСМ влезе во такво сценарио за кое се заговара деновиве на неправно, незаконско, недемократско, неделовничко однесување во Парламентот, треба да знае дека ВМРО-ДПМНЕ ќе реагира остро, а треба да очекува дека и народот во Македонија ќе има сериозна...

ГРУЕВСКИ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА СРПСКИ БЛИЦ: Една искра е доволна да го запали целиот Балкан

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за српски Блиц говори за политичката криза во Македонија, односот со опозицијата, албанските партии како и опасноста од Тиранската платформа. Под кои услови би му дале поддршка на Зоран Заев за формирање на...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ јавно да се откаже од тиранската платформа

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение бара СДСМ јавно и јасно да се откаже од тиранската платформа и елементите во неа кои, како што се наведува, ќе ја редефинираат Република Македонија, која од мултиетничка би ја претвориле во бинационална држава. – Оправдан...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img