August 17, 2022, 6:18 am

вселена

Јапонија почна да регрутира нови астронаути – Прв јапонец на месечината пред 2030 година

Јапонија денес започна со кампања на регрутирање астронаути со цел да испрати мисија на Месечината во втората половина на 2020-тите, пренесува Агенција Анадолија (АА). За прв пат по 13 години, Јапонската вселенска агенција (JAXA) објави регрутирање за посакуваното место, кое...

Турција го лансираше својот најмоќен сателит

Американската вселенска компанија Space-X утринава во 4:59 часот го лансираше новиот, најмоќен турски телекомуникациски сателит Turksat 5B. Turksat 5B, лансиран од вселенскиот центар Кејп Канаверал во американската сојузна држава Флорида, ќе достигне 42 степени на источната орбита за 164 дена,...

(Видео) НАСА за првпат го „допре“ Сонцето

Вселенско летало на НАСА официјално го „допре“ Сонцето, нурнувајќи низ неистражената сончева атмосфера позната како корона. Научниците ја објавија веста во вторникот за време на состанокот на Американската геофизичка унија. Соларната сонда Паркер всушност прелета низ короната во април за време...

Евроазиска вселенска агенција – Предлог на Русија

Генералниот директор на руската вселенска агенција „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин и министерот задолжен за интеграција и макроекономија на Евроазиската економска комисија Сергеј Глазјев, на бизнис форумот на Евроазиската економска унија (ЕАЕУ) го соопштија предлогот на Русија за формирање на Евроазиска...

(Фото) Големо научно откритие: Еве што се наоѓа зад цpнитe дупки

Британските научници сосема случајно открија дека црните дупки имаат способност да вршат притисок во вселената, што се совпаѓа со предвидувањата на физичарот Стивен Хокин. Тој притисок е низок и негативен, што може да биде последица на т.н Хокинг зрачење. Имено,...

Неверојатно откритие во вселената кое може да ја забрза потрагата по живот

Откривањето на „мини Нептун“, нова класа планети покриени со океани надвор од Сончевиот систем, може да ја забрза потрагата по вонземски форми на живот. Во потрага по живот надвор од Сончевиот систем, научниците досега бараа планети слични по големина, маса,...

(Видео) Безос пoлeтa вo вceлeнaтa и ce вpaти нa Зeмjaтa

Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, полета во вселената и се врати на Земјата, во првиот лет со екипаж на неговиот ракетен брод Њу Шепард на неговата компанија Блу ориџин. На ова историско патување заминаа и неговиот брат Марк...

(Видео) Heвepojaтнo: Извpшeнa пpвaтa вceлeнcкa пpoшeткa нa кинecкитe acтpoнayти

Двајца кинески астронаути во текот на викендот ја извршија првата заедничка вселенска прошетка. Астронаутите излегоа од кинеската вселенска станица и се запишаа во историјата бидејќи станува збор за првата кинеска вселенска прошетка во тандем. Ова е и втората вселенска прошетка...

Додека Безос ce cпpeмa зa лeт вo вceлeнaтa, 14.000 лyѓe мy пopaчyвaaт дa нe ce вpaќa нaзaд

Повеќе од 14.000 луѓе потпишале петиција поврзана со основачот на „Amazon“, Џеф Безос. Во пресрет на лансирањето на неговата ракета „New Shepard“ која ќе го одведе најбогатиот човек на светот и неговиот брат до суборбиталниот простор во јули, на интернет...

НАТО се спрема за koнфлиkти во вселената: Калузилата за „сите за еден, еден за сите“ се проширува и на нaпaди во вселената

Лидерите на НАТО денеска ќе ја прошират примената на клаузулата за колективна одговорност, односно членот 5 од основачкиот договор на НАТО „сите за еден, еден за сите“, така што членките на Алијансата ќе бидат подготвени да одговорат на вселенските...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img