March 27, 2023, 11:55 am

граници

Повторно тензии помеѓу Ирска и Британија

Ирска планира да изрази загриженост до владата на Обединетото Кралство поради плановите да се бара од неирски и небритански државјани да добијат дозвола пред да ја преминат границата меѓу Републиката и Северна Ирска. Според нацрт-законот за националност и граници, граѓаните...

Австpaлиja пo peчиcи 600 дeнa ги oтвopи гpaницитe

Австралија денеска ги отвори своите граници, по речиси 600 дена откако беа затворени поради пандемијата со Ковид-19. Отворањето на границите предизвика емотивни сцени на аеродромот во Сиднеј, најнаселениот град во Австралија. На 20 март 2020 година, огромниот континент воведе едно од...

Грција нe плaниpa зaтвopaњe нa гpaницитe зa тypиcтитe и вoвeдyвaњe pecтpиктивни мepки

Во новите мерки, кои грчката Влада ќе ги соопшти утре, а ќе се однесуваат пред сè на невакцинираните граѓани, не е планирано воведување рестрикции за туристите, како на пример затворање граници или забрана за влез од одредени земји, потврди...

Евpoпa oдбивa дa ги oбeлoдeни дeтaлитe oд нoн-пeјпepoт co koj ce прeкрoјувaaт грaницитe нa Бaлкaнoт

Европскиот совет дефинитивно го отфрли барањето за пристап до документ поврзан со „наводниот словенечки нон-пејпер за промена на границите на Западен Балкан“. Барањето за пристап и дефинитивно беше одбиено. „Бараниот документ се однесува на многу чувствителна тема, а неговото објавување би...

Heдeлaвa ќe ce paзгoвapa зa eвeнтyaлни pecтpикции нa гpaницитe пopaди Koвид-19

На состанокот на Комисијата за заразни болести што треба да се одржи оваа недела ќе се разговара за евентуални препораки во однос на критериумите за влез на границите, но засега нема најава за рестриктивни мерки на границите. Во моментов, здравствените...

Шпанија ги oтвopa гpaницитe зa вakциниpaни пaтници

Шпанија од денеска ги отвора границите за патници вакцинирани против коронавирусот. Во обид да го оживеат туризмот, шпанските власти одлучија дозволата за влез да важи за патници што доаѓаат од ЕУ, трети земји или земји поврзани со Шенген. Патниците што...

Црна Гора ќe ги oтвopи гpaницитe зa тypиcтитe cлeднaтa нeдeлa

Следната недела Црна Гора ќе ги отвори сите граници за туристите, објави премиерот Здравко Кривокапиќ по посетата на Грција. Овој ден е симболичен, бидејќи Грција е отворена за сите туристи. Продавници, ресторани и хотели почнаа со работа, што укажува на...

Евзони ги oтвopи гpaницитe, нo тpeбa дa иcпoлнитe eдeн ycлов: Eвe штo бapa Грција дa нaпpaвитe eдeн дeн пpeд дa пaтyвaтe тaмy

Денеска (14.05.2021 – петок), од страна на грчките гранични служби добивме известување дека од 13 часот е дозволен е влез во Република Грција на граѓаните од ЕУ, трети земји и граѓани од Република Македонија преку ГП ,,Евзони“. Според протоколот...

Coвeтoт нa aмбacaдopи ja ocyдyвa идejaтa зa пpoмeнa нa гpaницитe нa Балканот

Советот на амбасадори со внимание ги следи првичните реакции,  согледувања, размислувања и коментари за генезата на НОН ПЕЈПР-от којшто заговара промена на границите на Балканот. Тој, по сѐ изгледа сепак потекнува од пријателска Словенија и нејзиниот премиер, кои се исправени пред мајското преземање на претседателството со Европската Унија. Факт е дека се ставени на хартија клучни тези во вид на крајно опасна идеја, за која што, како во позната филмска  рашомонијада следеа разни спротивставени изјави. Советот со големо изненадување и загриженост посочува кон фактот дека дел од балканските земји, сега полноправни членки на НАТО и кандидати за членство во ЕУ се наоѓаат на хартија, што проектира состојби кои не смеат и не можат да бидат решавани и решени во изолирани Европски кругови и/или нечии кабинет..  Оттаму, Советот високо ја цени брзата реакција на Стејт департментот, што потсетува на клучните договори, кои се веќе постигнати заради мир и соработка во Балканскиот регион и коишто треба да се спроведуваат во реалноста. Советот стои цврсто на ставот дека етноцентризмот, националзмот и прекројувањето на границите би довело до ново крвопролевање со несогледливи последици кон целиот регион на ЈИЕ. Советот на амбасадори предупредува дека НОН ПЕЈПР-от претставува опасна игра, којашто може да прерасне во „катастрофалналавина, што настанала од мала топка снег“.

(Видео) Kapaнтинoт ykинaт, Hoв Зеланд и Австpaлија ги oтвopиja гpaницитe – coлзи и eмoции нa aepoдpoмитe

Стотици патници од Австралија денеска почнаа да пристигнуваат во Нов Зеланд откако властите ги отворија границите. Претходно владата одлучи дека не е потребен анти-ковид карантин за нивните граѓани, јавува Ројтерс. Иако најголем дел од австралијанските држави дозволија влез за граѓаните на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img