December 6, 2022, 11:30 am

гугл

Прво нема плата па после отпуштање ако не се вакцинираат – Google ги принуди своите вработени

Раководството на Google, кое сака постепено да почне да ги враќа вработените во канцелариите, ќе бара од нив да прикачат доказ за вакцинација, во спротивно ќе бидат прво пратени на платено отсуство, кое на крајот ќе заврши со нивно...

Реклами за малолетници ќе бидат забранети – нов интернет правилник на ЕУ

Европските пратеници во вторникот гласаа за забрана на онлајн рекламите што ги таргетираат децата, со што се засили сузбивањето на платформите на Big Tech и нивните политики за умереност на содржината. Предложената забрана беше вклучена во нацрт-правилникот на ЕУ за...

“Гугл мапс” отсега ќе известува и каде има пoжaри

Компанијата „Гугл“ има нова алатка која треба да ни помогне во овој нов свет во кој шумските пожари сѐ стануваат почести секоја година. Апликацијата за навигација „Гугл мапс“ добива нова опција со која корисниците може да видат дали на дестинацијата...

Русија го kaзни Гугл со уште два милиони рубли бидејќи не ја отcтранил зaбpaнетата содржина

Рускиот суд во регионот Таган во Москва го казни „Гугл“ со уште два милиони руби (27.000 американски долари), бидејќи не ја отстранил забранетата содржина, изјави за „Спутник“ портпаролката на судот, Зулфија Гуринчук. Вкупниот износ на казни што Русија му ги...

Гугл и Фeјcбуk нe им дoзвoлувaaт нa нeвaкциниpaнитe врaбoтeни дa сe врaтaт нa рaбoтa

Интернет гигантите Гугл и Фејсбук најавија дека ќе бараат сите вработени кои работат во нивните канцеларии да бидат вакцинирани против Ковид-19. Што се однесува на Гугл, обврската ќе стапи во сила следните недели во САД, а потоа ќе опфати и...

„Гyгл“ зaбpaни yштe 25 Андpoид aпликaции – oвoj пaт зa нeзaкoнcкa зapaбoткa

Корисниците на „Андроид“ уште еднаш беа предупредени на низа малициозни и штетни апликации што „Гугл“ ги забрани. Овојпат, забранети се 25 апликации за незаконска заработка. Се работи за програми за „рударење“ криптовалути, со плаќање месечна претплата. Врз основа на анализа...

Трамп ги тyжи Tвитep, Фejcбук и Гyгл

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави дека поднел тужба против Твитер, Фејсбук и Гугл и нивните директор бидејќи ги цензурираат објавите на конзервативното население. Трамп, смета е жртва на цензура, а групната тужба ја поднел во федералниот суд на Флорида...

Трамп ќе ги тyжи Фејсбук, Твитер и Гугл

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп денес објави дека ќе поднесе колективна тужба против Фејсбук, Твитер и Гугл, поради неговата долгогодишна битка за слобода на говорот со споменатите технолошки гиганти, за кои тврди дека погрешно го цензурирале. „Денеска, заедно со Американскиот...

Отворена нова истpaга пpoтив Гугл поради онлајн рекламирање

Антимонополските власти на ЕУ ќе отворат уште еден фронт против „Гугл“, дел од „Алфабет“, со започнување на официјална истрага за дигиталните практики за рекламирање, веројатно пред крајот на оваа година, пренесе „Ројтерс“ повикувајќи се на добро информирани извори. Истрагата на...

„Bojна“ пpoтив технолошкиот гигант: Гугл пред cyд затоа што ги следи корисниците дури и кога е исклучено споделувањето на локацијата

Дури и ако услугата за локација е исклучена на вашиот телефон, веројатноста дека Google знае каде сте е голема. Затоа јавниот обвинител на Аризона поднесе тужба против таа компанија, а тоа е само еден во низата чекори во американската...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img