October 1, 2022, 9:07 am

Дебар

Оџа ќе е министер за дијаспора – Ќе влезе ли во Владата и поп или монах?

По одржаната седница на централното претседателство на „Алтернатива“, беа објавени носителите на јавни функции кои ќе влезат во Влада од нивната партија. За министер без ресор, одговорен за дијаспората, предложен е Џемаил Чупи, Оџа од Дебар. Џемаил е поранешен кандидат за...

(Фото) Владата одобри: Објекти во Дебар ќе добијат нови имиња од личности и настани од албанската историја и култура

Владата на седницата одржана на 14 месецов го разгледала барањето на Општина Дебар, со Предлог-списокот и дала согласност на списокот на имиња на улици, плоштади и други инфраструктурни објекти, објави на својот профил на Фејсбук дебарскиот градоначалник Хекуран Дука. –...

Внимавајте: Дупка длабока 20 метри се отвори на патот Дебар – Маврово

На патниот правец од Дебар кон Маврово се отвори кратер длабок над 20 метри. Поради големата дупка на патот, сообраќајот на патот од Дебар кон Маврово, кај селото Долно Косоврасти и делницата од Дебар кон Жировница, се одвива наизменично...

Може да пропадне автомобил: 20 метарската дупка повторно се отвори на патот Дебар – Маврово

Дупка длабока од 15 до 20 метри одново се отвори на патот Дебар – Маврово. Очевидци за Нова Македонија велат дека брзата реакција на случајни минувачи спречила трагедија. Објаснуваат дека дупката е голема и може да пропадне автомобил, но...

Сообраќајот во пpeкин: Тешка сообраќајка во Дебар, повpeдeни седум лица, од кои двајца потешко

Попладнево на излезот од Дебар, на патниот правец Дебар – Струга, во близина на објектот на поранешната Електродистрибуција, се случи тешка сообраќајна несреќа, во која се повредени седум лица, од кои две потешко. Во несреќата, учествувале две патнички моторни возила,...

Дебар три недели без нов случај на Ковид-19

Во Дебар и околината заедно со Центар Жупа од 19 октомври не е регистриран нов случај на болни од ковид-19. Засега никој нема објаснување зошто е тоа така, за разлика од речиси сите други општини каде болеста е во...

Во Дебар до 17 часот гласалe 40,13 отсто

Во општина Дебар до 17 часот на гласање излегле 7.523 или 40,13 отсто од вкупната бројка запишани во единствениот избирачки список, рече Јованка Јосифовска потпретседателка на општинската изборна комисија. -Денешнот изборен ден минува без проблеми и се надеваме дека така...

Пред малку почувствуван земјотрес во дебарско

Дебрани попладнево ги вознеми земјотрес, чиј епицентар е регистриран во околината на пограничното албанско градче Булќиза, околија Пешкопеја. Потресот беше во 16:10 часот, а според албанските медиуми бил со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала. Пред десеттина дена регистрирани...

Дебар не избра градоначалник, ќе се гласа повторно за две недели

И по денешното повторено гласање во едно гласачко место, граѓаните на Дебар не го избраа новиот градоначалник. Како што потврдија од изборните штабови на ДУИ и на Алијанса за Албанците-Алтернатива, во Дебар ќе има втор круг на гласање на 14...

До 17 часот на гласачко место 0543 во Дебар излезноста 64,35 отсто

На гласачкото место 0543 во Дебар, каде се прегласува и за градоначалник и за советници, до 17 часот излезноста е 64,35 отсто. – До 17 часот правото на глас го искористија 500 граѓани или 64,36 отсто од вкупно запишаните...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img