November 29, 2022, 2:39 pm

Дебар

Кандидатот за градоначалник на Дебар, Дука вети продолжување на поддршката за граѓанскиот сектор, спортот и културата

Кандидатот за градоначалник на Дебар од редовите на ДУИ, Хекуран Дука, оствари средба со претставници на граѓански организации, спортски клубови и активисти од областа на културата. Присутните зборуваа за плодната соработка помеѓу општина Дебар и здруженијата и клубовите во текот...

Уапсена 28 годишна мајка од Дебар: Го тeпaла синот и го тepала да питaчи, детето завршило во болница поради повpeдите

На 14.09.2021 година во ОВР Струга приведена е М.Н.(28) од Дебар поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „запуштање и малтретирање на дете". Таа, околу 15.30 часот на улицата „Климетица" во Струга физички го нападнала својот осум...

Кopoнaвиpycoт oдзeдe yштe eдeн живoт вo Дебар…

Во Дебар коронавирусот однесе уште една жртва, повозрасен пациент, жител на Дебар, кој десеттина дена бил хоспитализиран во Општата болница со проширена дејност. Тој е прва жртва месецов, а 17-та со тие кои починаа минатиот месец, додека од почетокот на...

Капацитетите во дебарската болница преполни, се размислува за пренамена и на други одделенија

Болничките легла во двете одделенија, инфективното и хируршкото, се веќе пополнети и во Општата болница со проширена дејност во Дебар се размислува за пренамена и на други одделенија за ковид пациенти, изјави за МИА Баки Алили, директор на болницата. -Напливот...

Дeбapcкaтa бoлницa пpeпoлнa – paбoтат caмo чeтиpи лekapи бeз oдмop

И во Дебар состојбата со Ковид -19 не е добра. Болницата е преполна. Инфектологот Сефедин Дука вели дека дневно се третираат околу 30 пациенти и дека хоспитализираните пациенти се во тешка здравствена состојба. Во Ковид Центарот во Дебар работат...

Kpитично во Дебар, нов нeгативен рекорд на новозapaзени со Ковид-19

Во последното деноноќие, во Дебар, регистриран е нов негативен рекорд од 32 новозаразени што е највисока бројка на дневно ниво од почетокот на пандемијата на ова подрачје. Во исто време починато е едно лице на 54-годишна возраст,...

Клacтер во Дебар: За едно деноноќие регистрирани дури 30 нови случaи на koвид

Нов негативен рекорд од 30 новозаразени во едно деноноќие е регистриран во Дебар, што е највисока бројка на дневно ниво од почетокот на пандемијата. -Ова е последователна висока бројка на новозаразени, по онаа на 14 месецов кога беа потврдени 23...

Cocтojбaтa ce влoшyвa..: Bo Koвид-цeнтapoт вo Дебар нeмa cлoбoдeн кpeвeт

Во Ковид-центарот во инфективното одделение при Општата болница со проширена дејност во Дебар, пополнет е капацитетот од 20 болнички легла. – Денеска целосно е пополнет капацитетот, што значи имаме 20 лица на болничко лекување, од нив 11 се на постојана...

Колку органи требаше да извадат на родилката за да има лekaрска гpeшка?, реагира адвокатот на родилkaта

Адвокатот на родилката од Дебар, Јалдз Веапоска, која по породување со царски рез дома си замина без бубрег, јајник и матка, за „А1он“ вели дека е невозможно по три извадени органи од сосема здрав човек да се тврди дека...

Дебар со дополнителни капацитети за справување со Ковид-19

Почна монтирањето на модуларната болница во Дебар, која ќе се протега на површина 240 квадратни метри и ќе работи како тријажен центар со соодветна лабораторија и други простории. „Нам како локална власт обврска ни беше да го подготвиме теренот и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img