Европско фудбалско првенство

Британската полиција отвори иcтpaга за pacистичко нacилство врз фудбалерите

Британската полиција денеска започна истрага за расистичката злоупотреба на тројца црни играчи, кои промашија пенали во поразот од Англија против Италија во финалето на Европското првенство. Фудбалскиот сојуз на Англија соопшти дека е „шокиран“ од „одвратното однесување“ и додаде дека...

Имаме нов европски шампион: Италија по втор пат на европскиот трон

Италијанските фудбалери ја освоија титулата европски првак со победа против Англија по изведување на пенали. На драматичниот натпревар на Вембли по 120 минути резултатот на семафорот гласеше 1: 1, а по изведувањето на пеналите Италија победи со 4: 2. Трагичари...

(Видео) Италија изpaмни, резултатот е 1:1

Во 67та минута, Леонардо Бонучи и донесе израмнување на Италија во финалето на ЕУРО2020 против Англија. Дефанзивецот на Италија погоди во мешаницата по нафрлена топка и карамбол, и го најде патот до мрежата. Сега е 1:1 ќе гледаме интересна завршница. Bonucci...

(Видео) Xaoc во Лондон пред почетокот на големото финале на Европското првенство во фудбал

Илјадници искршени шишиња по земјата, уште толку пијани навивачи во Лондон на неколку часа пред големото финале на Европското првенство во фудбал, кога Англија ќе се соочи со Италија. Leicester Square does not look like a great place to be...

Англија оди во финале, ќе си ги одмери силите со Италија

Англија и Италија ќе играат во финалето на ЕП во недела откако денеска Гордиот Албион на Вембли беше подобар до Данска со 2-1. Исто како и на вчерашното прво полуфинале, така и на второто 90 минути не беа доволни да...

По долгиот и драматичен меч Италија оди во финале

Италијанските фудбалери по пенал ја победија Шпанија и се пласираа во финалето на Европското првенство. По деведесет минути, а потоа и по продолженијата, резултатот на семафорот гласеше 1: 1, по што следеа и пенали. Одлична драма беше видена во серијалот...

(Видео) Cпpeмeн зa „Хoливyд“: Гoлoт ycпea дa гo излeчи „тeшko пoвpeдeниoт“ Имoбилe

Италијанската фудбалска репрезентација се пласираше во полуфиналето од ЕУРО 2020 после победата со 2:1 против Белгија во Минхен. Италија поведе со 2:0 со головите на Николо Барела во 31-та минута и Лоренцо Инсиње во 44-тата, а на крајот конечниоте 2:1...

Португалија е пopaзена: Белгија го eлиминиpaше актуелниот европски шампион

Европа ќе добие нов фудбалски владетел, откако Белгија го совлада актуелниот шампион Португалија со 1-0 во осминафиналето на Европското првенство. Клучниот момент се случи во 42. минута, кога Торган Азар со прекрасен гол донесе водство за Белгијците кое на крајот...

Холандија пopазена, Чешка оди во четвртфинале

Репрезентацијата на Чешка одигра фантастичен меч во рамките од осминафиналната фаза од ЕУРО и го совлада фаворизираниот состав на Холандија со конечни 2:0 на преполниот стадион во Будимпешта. Клучниот момент на мечот се случи на стартот од вториот дел кога...

(Фото) Според Би-Би-Си: Алиоски во дрим-тимот во групната фаза на ЕП

Македонскиот фудбалски репрезентативец Езџан Алиоски имаше одлични партии на Европското првенство, кое нашата селекција го заврши уште во групната фаза. Фудбалерот настапи на сите три натпревари на ЕП за нашата репрезентација и неговиот одличен учинок беше запишан во бележникот на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img