еу

Косово ќе поднесе барање за влез во Евpопската унија

Премиерот на Косово, Албин Курти денеска најави дека Косово следната година ќе поднесе барање за членство во Европската унија. -Оваа година, согласно внатрешните реформи во реализацијата на перспективата за членство во ЕУ, најавуваме дека следната година Косово ќе поднесе барање...

Николоски: Поради kopyпцијата на Заев нема датум за преговори со ЕУ и затоа никој не врши притиcok врз Софија да не нѐ уценува

Одговорот на дилемата дали ќе ги распродадат националните интереси се случи декември 2020 година кога народот масовно излезе на улица и се спротивстави на распродажба на историјата и се што им е во глава да продадат. Тие сакаат се...

„Сочувство“: Захарова со еден збор кажа што мисли за главниот успех на европската демократија

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, иронично ги коментираше зборовите на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел за главниот успех на европската дипломатија, изразувајќи сочувство до Брисел. Претходно шефот на дипломатијата на...

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за санкциите против Русија поради заканата за Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска ќе разговараат за нови санкции за да ја одвратат Русија од инвазија врз соседна Украина, откако Москва трупа војници долж границата, јави ДПА, повикувајќи се на европски дипломати. Тензиите растат со недели поради...

Софија бара Албанија да биде одделена од Македонија за ЕУ

Софија бара Албанија да биде одвоена од Македонија во патот на двете земји кон ЕУ. Службената влада ја усвоила позицијата на Бугарија за состанокот на Советот за општи работи на 14 декември, два дена пред самитот на европските лидери,...

Проф. Чарлс Купчан: ЕУ да и даде до знаење на Софија дека вакви политички игри со Скопје не се добредојдени

ЕУ треба да изврши притисок врз Софија во однос на приговорите  за влез на Македонија, а со тоа и на Албанија, во Унијата, заради некакви историски прашања. Администрацијата на Бајден ја охрабрувам да продолжи да го истакнува ова, и...

Пропадна и овој план на Заев – нема датум за преговори со ЕУ, Бугарија ќе не блокира повторно

Бугарија неma може да го поддржи одржувањето на првата Меѓувладина седница со Македонија, која го означува и стартот на преговорите со ЕУ за земјава. Актуелниот нацрт на Рамката за преговори за пристапување на Македонија исто така не ги одразува...

Белорусија ја остава ЕУ без нафта: Го затвори главниот нафтовод

Белорусија најави дека се потребни „непланирани поправки“ на кракот на нафтоводот „Пријателство“, кој доставува нафта од Русија преку земјата до бројни земји од Европската унија. Како што се наведува, работите за одржување ќе траат три дена. Претставниците на рускиот извозен енергетски...

Jанша: Вo ЕУ нe тpeбa дa гo спoмeнyвaте Џорџ Сорос, милијapдер кoj го стекнa бoгaтcтвото со шпeкyлaтивeн кaпитaл живeeјќи oд хaoc

Седум европратеници во тридневна посета на Словенија требаше да се сретнат со премиерот Јанша, но тој не ги примил, пренесуваат медиумите во Словенија. Една од членките на делегацијата, Асита Канко, рекла дека е револтирана, а премиерот Јанша на Твитер и одговорил: „А,...

Poмaнцитe и Бугарите нajcиpoмaшни вo ЕУ

Според најновите податоци на Евростат во четири земји-членки на Европска Унија, во Бугарија, Романија, Грција и во Шпанија повеќе од една-четвртина од населението е изложено на ризик од сиромаштија. Во Романија 35,8 отсто од населението е изложено на ризик од...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Euro 2024 Schedule Revealed Key Dates and Matches

The UEFA European Championship, commonly known as the Euros, is one of the most prestigious football tournaments in the...
- Advertisement -spot_img