ЗОРАН ЗАЕВ

Спасовски: Заев ќе биде запишан во историјата, носеше храбри и визионерски одлуки, кои што не можеа да ги разберат многу од граѓаните

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва во студиото на ТВ21 се осврна на оставката на Зоран Заев нагласувајќи дека сѐ што направил премиерот во заминување е историски факт и дека му е чест што бил негов соработник во...

Државата на пауза: Што по оставката на Заев?

Претседателот на Владата Зоран Заев вчера до претседателот на Собранието Талат Џафери ја достави најавената оставка на премиерската функција, која треба да биде констатирана пред денешната седница за пратенички прашања, со што почнуваат да течат уставните рокови за избор...

Милошевски: Годинава ќе остане запаметена по локалните избори бидејќи ја покажаа огромната потреба кај народот за промени

Во денешното гостување во емисијата „Јади Бурек“, новинарот од Инфомакс Милош Милошевски, коментирајќи ги настаните кои ја одбележаа годинава која изминува, посочи дека во Македонија, тоа дефинитивно се локалните избори. За мене настан кој ја обележува оваа година дефинитивно е...

Мицкоски: Ковачевски е cлеп послyшник на Заев

Од тоа што го слушам во јавноста политиките се исти што ќе ги води Ковачевски. Јас не видов тој да каже ова ќе го работам, од ова ќе се оградувам, рече лидерот на ВМРО-ДПМЕ, Христијан Мицкоски во интервју за...

Мицкоски: Последната комуникација со Заев ми беше кога му пратив порака да не попушта и да не склучи штeтен договор со Бугарија

Па имавме една комуникација, кога се проструи во јавноста дека се преговара за спорот со нашиот источен сосед. Во таа комуникација, сега е непристојно јас детали да вадам, но генералната моја поента беше да не попушта на притисоците бидејќи...

Што пишува во оставkaта на Заев?

Премиерот Зоран Заев конечно ја достави долгоочекуваната оставка до Собранието на Република Македонија. Оставката беше најавена по катастрофалниот пораз на локалните избори. Заев исто така најави и оставка од лидерската функција во СДСМ, која беше реализирана минатата недела,...

Заев официјално поднесе оcтавка до Собранието на Република Македонија

Зоран Заев и официјално ја достави оставката до собранието на Република Македонија. Во продолжение е текстот на оставката која претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ја испрати до претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и до...

Заев денеска треба да ја поднесе оставката од премиерската функција

Премиерот Зоран Заев денеска треба да го има последниот работен ден. По новогодишното обраќање на претседателот Стево Пендаровски во Собранието, Заев треба да ја депонира неколку пати најавуваната оставка во парламентот. По поразот на локалните избори, Заев најави дека ќе...

Николоски: Поради kopyпцијата на Заев нема датум за преговори со ЕУ и затоа никој не врши притиcok врз Софија да не нѐ уценува

Одговорот на дилемата дали ќе ги распродадат националните интереси се случи декември 2020 година кога народот масовно излезе на улица и се спротивстави на распродажба на историјата и се што им е во глава да продадат. Тие сакаат се...

Има од кого да учи дипломатија: Заев си го понесе Ковачевски во Тирана на самитот „Отворен Балкан“

Заев, Ковачевски и Димковски денеска учествуваат на самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img