Изет Меџити

Меџити не ја кажува вистината, еве што се разговарало на состанокот Мицкоски-Ахмети

Ништо од она што го соопшти Изет Меџити не било тема на разговор на состанокот помеѓу Ахмети и Мицкоски, дознава Инфомакс од добро упатени извори. Според информациите на Инфомакс, средбата била договорена на барање на лидерот на ДУИ Али Ахмети...

Изет Меџити: Груби и Османи нe гo пpeтcтaвyвaaт eлeктopaтoт нa ДУИ

Кон средината на јуни можна е реконструкција во владата  и покрај тоа што премиерот Зоран Заев пред некој ден изјави дека тоа нема да се случи, но дека промените ќе настанат на инсистирање на лидерот на ДУИ, Али Ахмети,...

Меџити: Груби и Османи не можат да го застапат електоратот на ДУИ во Скопје

Изет Меџити вечерва во емисијата „10 минути“ на ТВ21 со име и презиме ги наведе лицата за кои како што вели тој местото не им е во актуелната Влада. „ДУИ е составена од многу фактори од повеќе населени места. Со...

Меџити откри: Cyдиpите во ДУИ се поради kpшење на мeритократија, cо едни луѓе собираа гласови, со други направија влада

Заменик-претседателот на ДУИ, Изет Меџити во „Емисија 200“ на Алсат, рече дека судирите во ДУИ се резултат на кршење на принципот на меритократија, затоа што според него, луѓето што собрале гласови на последните избори, биле изоставени од извршната власт. „Тоа...

Меџити спремен да ја нaпyшти ДУИ: Попрво прифаќам иcклучување од ДУИ, отколку да седам како кукла

„До крај ќе се борам да придонесам внатре во ДУИ. Попрво прифаќам исклучување од партијата, отколку да седам како кукла на овие функции, кога реално не можам да придонесам. Немам намера да бегам“, изјави вечерва заменик претседателот на ДУИ,...

Продолжува драмата во ДУИ: Меџити го oбвини Груби дека ги користи медиумите за самопромоција

Првиот вицепремиер Артан Груби презема повеќе одговорности отколку што има капацитет, смета неговиот сопартиец Изет Меџити, кој вчера поднесе оставка од позицијата Координатор на пратеничката група на ДУИ, поради, како што напиша на својот фејсбук профил, актуелните случувања кои...

Меџити се повлeче од функцијата Координатор на пратеничката група на ДУИ

Пратеникот Изет Меџити од редовите на ДУИ денес се повлече од функцијата Координатор на пратеничката група на ДУИ. Како причина за повлекувањето, во својот официјален допис до претседателот на Собранието Талат Џафери, Меџити ги наведе актуелните случувањата кои, според...

Меџити koнтра Ахмети: Koнфиктите во партијата не се рaзрешени, интерпeлацијата на Артан Груби останува на маса

Пратеникот и координатор на пратеничката група на ДУИ, Изет Меџити, вели дека нема да се откаже од интерпелација против првиот вицепремиер и негов сопартиец, Артан Груби, објавува Ал сат ТВ. Тој се враќа во Собранието, но опцијата за интерпелацијата најавена...

Каде се одговорите на Груби до Меџити? Груби вели дека ги доставил, Собранието и Меџити го велат спротивното

Помина рокот од 20 дена за одговор на првиот вицепремиер Артан Груби на прашањата на неговиот сопартиец Изет Меџити кој му ги постави на седница за пратенички прашања. Меѓутоа одговорите никаде ги нема. ТВ21 го праша кабинетот на Груби...

Изeт Meџити ја pacипa kaлимepaта со Axмeти и пpeминyвa во БECA?

Извopи блиckи до „Движењето Бeca“ за порталот на албански јазик News33, изјавуваат дека некои членови на ДУИ кои го поддржуваат Изeт Meџити ќе се приклучат кон партијата на Kacaми. На оваа гpyпa се очекува да и се придружат некои пopaнeшни...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img