инфлација

Ердоган не открива како ја стабилизираше Лирата

Турската лира на 22 декември го задржа растот откако се врати од рекордно ниското ниво поради новите мерки што ги најави претседателот Реџеп Таип Ердоган за заштита на заштедите во националната валута од големи флуктуации. Лирата застана на 12,25...

ИНФЛАЦИСКИ СКОК во ЕУ – Во ноември просекот бил 5,2 проценти

Годишната стапка на инфлација во 27-члениот блок во ноември достигна 5,2 отсто, додека во октомври изнесуваше 4,1 отсто, јавува Агенција Анадолија. Една година претходно, стапката на инфлација во Европската Унија изнесуваше минус 0,2 отсто, покажуваат податоците на статистичкиот завод Евростат. Во...

Турската лира со нов рекорден пад

Националната валута на Турција достигна уште едно рекордно ниско ниво, поевтинувајќи во однос на доларот до 17,04 лири. Ова го покажуваат податоците од онлајн берзата. Во исто време, турската валута од почетокот на годината двапати поевтини, што е еден од...

Aнкeта на Наpoднa Бaнкa: Екcпepтите очекуваат поголeмa инфлaциja и годинава, а и следните две години

Експертите очекуваат зголемување на инфлацијата во земјава. Народната банка прави анкета на инфлациските очекувања и прашува експерти од областа, а според најновата, очекувањата за 2021 година упатуваат на просечна стапка од 2,8 отсто, наспроти 2,3 проценти во претходната анкета.  Повисоки...

„Фajнeншaл тajмс“: Инфлaциjaтa вo САД ce дoближyвa дo нajвиcoкo нивo

Трговците со обврзници ги зголемија очекувањата за раст на инфлацијата во САД на нивоа што не се забележани повеќе од една деценија поради загриженоста дека тесните грла во синџирите на снабдување и заживувањето на побарувачката на потрошувачите ќе продолжат...

Инфлaциjaтa вo САД нajвиcoкa oд 1991 гoдинa…

Порастот на потрошувачките цени во САД во септември малку ги надмина прогнозите, бидејќи поскапувањето на храната и енергијата го неутрализираа падот на цените на половните автомобили, објави американското Министерство за труд. Инфлацијата се зголеми за 0,4 проценти на месечно ниво...

Што ги „нaпyмпa“ цeнитe и кoи пpoизвoди нajмнoгy пocкaпeле? – Ce oчeкyвa инфлaциja oд 2,8 пpoцeнти

Аналитичарите сега дефинитивно очекуваат повисока стапка на инфлација за земјава за оваа година, од она што биле нивните претходни предвидувања. Тоа е наведено во Анкетата за инфлациските очекувања и за реалните движења на БДП, која ја подготви Народната банка....

Министерството зa финaнcии oчeкyвa инфлaциja oд 2,1 oтcтo гoдинaвa

Според статистичките податоци и проекциите, државата годинава излегува од криза и влегува во раст и заздравување. Министерството за финансии оценува дека се стабилни очекувањата за раст од 4,1 проценти и инфлација од 2,1 процент годинава. Министерството за финансии, како што...

Бежовска: Поскапувањето на цените ќе престане кон крајот на годината

Гувернерката на Народната банка Анита Ангеловска Бежоска вели дека инфлацијата досега се задржува во умерени рамки, но Централната банка веќе направи нагорна ревизија на стапка на инфлација од 1,5 на 2,2 отсто. Се очекува следната година инфлацијата да се...

Димитриеска Кочоска: Зголемената инфлaција во Македонија е како резултат на зголемувањето на цената на електричната енергија

Инфлацијата во Македонија е зголемена како резултат на зголемувањето на цената на електричната енергија за домаќинствата, која владата предводена од Социјалдемократскиот сојуз и Зоран Заев, веднаш после изборите од 15-ти јули минатата година, ја покачи за 7,4 проценти, вели...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img