February 6, 2023, 9:51 am

Мила Царовска

Царовска нема да биде дел од новата влада

Актуелната министерка за образование Мила Церовска, одлучила да не учестува во новата влада, која ќе ја формира новиот мандатар, откако премиерот Зоран Заев поднесе оставка на функцијата. – Јас донесов одлука да не учествувам во новата влада со новиот мандатар....

Царовска задоволна од имплементацијата на Концепцијата за основно образование

Министерката за образование и наука, Мила Царовска е задоволна од спроведувањето на новата Концепција за основно образование, која почна да се применува од почетокот на учебната 2021/22 година во прво и во четврто одделение, според нови наставни програми изработени...

Oткако сакаше да ја укине како предмет, Царовска говори за важноста на историјата

Министерката за образование и наука Мила Царовска учествуваше на конференција во Стразбур организирана по повод една година од основањето на Опсерваторијата за изучување историја, на која беа евалуирани резултатите од нејзиното досегашно функционирање. Целта на оваа опсерваторија е да го...

Царовска не е загрижена: Дневно се заразуваат од 25 до 70 деца – активни околу 750 случаи

Состојбата со коронавирусот во училиштата е стабилна и тие остануваат отворени за настава со физичко присуство на учениците, изјави денеска министерката за образование и наука Мила Царовска. Бројките што ги соопшти се исти како и во минатите недели, нема голем...

Царовска: Учениците од најрана возраст треба да ги препознаваат и да дејствуваат против сите форми на насилство

Министерката за образование и наука Мила Царовска, по повод одбележувањето на годинашната кампања против насилство врз жени и девојчиња, испрати порака дека насилството не смее да се премолчува и дека сите заеднички треба да дејствуваат. Со новата Концепција, кај учениците...

Царовска: Нема значителен отпор кај наставниците за вакцинација

Состојбата со ковид-19 во училиштата е апсолутно стабилна. Процентот на позитивни нови случаи на дневно ниво се движи помеѓу 0,01 и 0,03, а вкупниот број активни случаи е околу 0,3 отсто од вкупно 255 илјади ученици кои следат настава...

Истражување: Дoдeкa Цapoвска нacилнo ги oтфpлa yчeбницитe, cвeтcкитe иcтpaжyвaњa ja дeмaнтиpaaт – oвa ce нeгaтивнитe влиjaниja нa дигитaлизaциjaтa

Македонската јавност беше згрозена кога само пред неколку дена, министерката за образование Мила Царовска во скандалозна изјава за медиуми кажа дека секој родител кој што му дава печатен учебник на своето дете му прави штета. Таа исто така посочи...

Според Царовска – Ceкoj poдител штo мy нaмeтнyвa пeчaтен yчeбник нa yчeникот мy пpaви штeтa

МВР има укажувања, а и постапувања каде што се прекршени материјалните права на авторите и на издавачите на учебници, изјави министерката за образование и наука Мила Царовска одговарајќи на новинарско прашање дали МОН е информирано дека во некои книжарници...

Цapoвcка им ce зaблaгoдapи на нacтaвницитe зa пocветeнocта и трудот во услови на пандемија

Министерката за образование и наука Мила Царовска им го честита  Светскиот ден на учителот – 5 Октомври на просветните работници искажувајќи им благодарност за посветеноста и трудот вложен во тешките услови за настава во изминатата една и пол година. –...

Царовска: Извидничкиoт кaмп нe e пoвpзaн нитy co МOH нитy co Биpoтo зa paзвoj нa oбpaзoвaниeтo

Сексуално образование како пилот-фаза се случува во четири училишта, вели на прашање како овој случај ќе влијае на процесот на сексуално образование и дали можеби ќе се појави недоверба кај родителите, министерката посочи дека од него се оградија и...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img