August 19, 2022, 12:06 am

натпревар

Македонија освои деветто место на Јуниор Евросонг

Музичката група Дајте музика се претстави со нумерата „Green forces“ на најновото издание на детскиот избор на најдобрата песна на Евровизија, освојувајќи го деветтото место. Во процесот на гласањето, македонските претставници на евросонгот добија најмногу поени од Албанија(12), што беше...

(Видео) Бeлград под полициска опcaда: Cyдиpи во повеќе делови од градот, yaпceни повеќе лица во пресрет на натпреварот меѓу Партизан и Црвена ѕвезда

Вечното фудбалско дерби помеѓу Партизан и Црвена звезда, кое се игра од 18.00 часот во Белград, по правило има негативна увертира - во српската престолнина има состојба на опсада, а навивачите се судираат во различни делови на градот. Во Белград...

21-годишен Италијанец запомни бројка од 630 цифри за пет минути и сруши светски рекорд

21-годишниот Италијанец Андреа Муци успеа да запомни неверојатна бројка од 630 цифри за само пет минути. Организаторот на натпреварот „Мемори Екс-Ел“ (Memory XL), проф. Штефан Битов вели дека доколку неговото достигнување е официјално признато, тоа ќе биде светски рекорд. Младиот Италијанец...

Натпревар во издржливост “Еверестинг” на Водно

Натпревар на двајца млади скопјани кои со нивната борба ќе ја покажат издржливоста во местото каде што живеат. На Водно денеска и утре ќе се одржи натпревар во издржливост „Еверестинг" во организација на Планинарски клуб „Ај лав хајкин груп Маседониа"...

Еве кои противници го очекуваат Ѓоковиќ на УС Опен

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, ќе игра против квалификантот во првото коло на УС Опен, додека во второто, ако успешно ја совлада пречката, подобриот играч од натпреварот Жан Ленард Штруф - Талон Грикспур ќе го чека. Во четвртината на...

По 117 часа – Дуда Алексиќ победи на натпреварот за најмрзелив Црногорец

Натпреварот во лежење во Црна Гора што започна на 20 август заврши, а победник е Дуда Алесиќ, кој постави и нов рекорд во ова несекојдневно натпреварување. Новиот рекорд е 117 часа, а го постигнаа речиси сите тројца натпреварувачи кои до...

Црна Гора: Соборен рекордот во натпреварот во лежење

Во Црна Гора во тек е традиционалниот натпревар во лежење, соборен е претходниот рекорд и во игра се уште тројца натпреварувачи. Радоје Благојевиќ, организатор на натпреварот изјави: - Полека влеговме во деведесет и третиот час од натпреварот, а рекордот поставен пред...

Bo Цpнa Гopa ce oдpжyвa нaтпpeвap вo лeжeњe – пoбeдникoт дoбивa 300 евpa

Во Црна Гора има и натпревар по лежење. Во селото Брезна, близу Никшиќ по 10ти пат се организира натпревар од овој тип, а победникот добива награда од 300 евра. Досегашниот рекорд изнесува  52 часа. Учесниците освен од земјата домаќин Црна...

Почнува новата сезона: Ова е распоредот на натпреварите на Вардар

Европската ракометна федерација, во координација со клубовите учесници во Лигата на шампиони (ЛШ), ги дефинираше датумите и саатниците за првите десет кола во елитното клупско натпреварување. Македонскиот првак Вардар 1961 новата сезона ќе ја почне со гостување кај норвешки Елверум...

Навивачите на чешкиот клуб упатија мајмунски крици кон противниците – натпреварот беше прекинат

Тренерот на Монако, Нико Ковач, го осуди расистичкиот инцидент на квалификацискиот натпревар од Лигата на шампионите против Спарта (2:0). Навивачите на чешкиот клуб упатија мајмунски крици кон средниот бек на гостите Аурелиен Тшуамени. Поради ова, играта беше прекината. – Го добивме...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img