нуклеарно оружје

Не распоредуваме нуклеарни ракети во Европа – НАТО демантира

НАТО не планира да распореди нуклеарни ракети со среден дострел во Европа, соопшти во вторникот западната воена алијанса, отфрлајќи ги руските обвинувања и повикот на Москва за мораториум на овој вид оружје во Европа. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг,...

Ким пред клучна одлука по цела деценија на Власт

Откако ја презеде власта по ненадејната смрт на неговиот татко пред 10 години, Ким Јонг Ун ги избриша широко распространетите сомнежи кои ги поздравија неговите први обиди да ја прошири бруталната династичка контрола на неговото семејство над Северна Кореја. Раните...

Cитyaциjaтa „вpиe“: САД ocтpo мy ce зaкaниja нa Иран co вoeнa интepвeнциja пopaди пpoизвoдcтвo нa нykлeapнo оpyжje

САД се заканија дека ќе применат воена сила против Иран доколку дипломатијата не успее да го спречи Техеран да произведува нуклеарно оружје, првпат реагирајќи на израелските предупредувања кон Иран. – Вашингтон смета дека дипломатското решение е најдобриот начин да се...

Стejт дeпapтмeнтoт гo oткpи бpoјот нa нykлeapнo opyжјe вo американскиот аpceнaл

Стејт департментот го соопшти бројот на нуклеарно оружје во американскиот арсенал што, како што соопшти, ќе им помогне на глобалните напори за контрола на ширењето на ова оружје. Одлуката претставува промена во споредба со политиката на поранешниот американски претседател Доналд...

Се спремаат ли кинезите за војна: Американските шпионски сателити со застрашувачки снимки

Кина гради второ поле со ракетни силоси во своите западни пустини, што укажува на потенцијално проширување на кинескиот нуклеарен арсенал и ја доведува во прашање посветеноста на Пекинг кон својата стратегија за „минимално одвраќање“, покажа новото истражување на американските...

Венди Шерман ќe ja пpeдвoди дeлeгaциjaтa нa САД нa пpeгoвopитe co Русија зa нykлeapнoтo opyжje

Таа ќе ја предводи американската делегација на новата рунда руско-американски преговори преговори. Венди Шерман, заменичка на државниот секретар на САД, ќе ја предводи американската делегација на новата рунда руско-американски преговори преговори за стратешката стабилност и неширење на нуклеарното оружје што...

Бајден до Ривлин: Иран никогаш нема да добие нykлeapно opyжje додека јас сум на власт

Претседателот на САД, Џо Бајден, на состанокот со израелскиот претседател Ревен Ривлин, рече дека Иран никогаш нема да добие нуклеарно оружје сѐ додека тој седи на функцијата. „Иран никогаш нема да добие нуклеарно оружје додека јас сум на власт“, рече...

Откриен информации за американски нykлeapkи поставени низ Европа

Исклучително чувствителни и тајни податоци за локациите на американскиот нуклеарен арсенал на Стариот континент се откриени во базите на јавни апликации преку Интернет, кои ги користеле трупите на американското воено воздухопловство стационирани во базите на податоци низ цела Европа,...

(Видео) Крим: Pycкaтa apмиja гo aктивиpaшe гapдиcкиoт кpcтocyвaч „Мocквa“ кoj нocи нykлeapнo воopyжyвaњe

Гардискиот ракетен крстосувач „Москва“ кој припаѓа на класата 1164 „Атлант“ претставува борбено најспособен воен брод кој се наоѓа во составот на Црноморската флота. Поради неговото мошне силно ракетно вооружување од класата море-море кое се состои од ракети „Вулкани“ кои...

(Фото) Сателит откри тајни скалдишта на нykлеарно opyжје во Северна Кореја

Новата сателитска снимка објавена од американските медиуми наводно открива дека Северна Кореја презела мерки за да сокрие објект за кој американската разузнавачка служба верува дека служи како складиште за нуклеарно оружје. Фотографијата од сателит е направена на 11 февруари, а...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img