оружје

Русија и Кина заедно развиваат високотехнолошки opyжја

Русија и Кина заеднички развиваат високотехнолошки оружја додека остваруваат соработка на полето на безбедноста, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на традиционалната годишна прес-конференција. „Со Кина соработуваме на полето на безбедноста. Вооружените сили на Кина се опремени со најнапредни системи...

Американската воена морнарица заплени оружје од Иран испратено кон Јемен

Американската воена морнарица соопшти дека запленила големо количество пушки калашников и муниција прошверцувани во рибарски брод од Иран, кои најверојатно биле испратени кон Јемен. Како што беше соопштено синоќа, патролни чамци на американската морнарица откриле оружје на рибарски брод без...

САД досега потрошиле 1,5 милијарди долари за вoopyжување на Украина

Соединетите Држави ќе му достават на Киев големо количество воена опрема и оружје доколку Русија преземе недозволиви дејствија против Украина, изјави вршителот на должноста Кристина Квин во Украина, додавајќи дека САД и доставиле помош на Украина од 1,5 милијарди...

Русија чека одговор од НАТО

Русија не доби никаков суштински одговор на нејзиниот предлог за безбедносни гаранции, рече денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, јавува Агенција Анадолија. Ги слушнавме зборовите повикувајќи се на различни извори во врска со подготвеноста да се дискутира , и ова...

Претрес во велешко: Пронајдени оружје и муниција, приведени две лица

Денеска (20.12.2021) од страна на полициски службеници од Одделението за недозволена трговија при СВР Велес во с.Горно Јаболчиште се лишени од слобода М.У.(60) и И.У.(34), двајцата од истото село. Имено, во 06.00 часот, при претрес во куќа и помошни простории...

Претрес во дом на 43. годишен охриѓанец – полицијата пронашла оружје

Денеска (17.12.2021) во 09.30 часот на ул.„Винковачка“ во Охрид, полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Охрид го лишиле од слобода Г.С.(43) од Охрид. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба,...

САД испраќа нова пратка opyжје и мyниција во Украина како дел од одбpaнбената помош вредна 60 милиони долари

САД ќе испратат оружје и муниција во Украина оваа недела, односно последната серија воена помош планирана за годинава, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби. „Американскиот претседател Џозеф Бајден одобри пакет одбранбена помош од 60 милиони долари, а последниот дел ќе...

Пандемијата не ја запре глобалната индустрија за оружје

Продажбата на оружје се зголеми во 2020 година и покрај пандемијата на коронавирус и нејзиното влијание врз економијата, покажаа денешните податоци од Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот (СИПРИ). Сто од водечките светски производители продале оружје и услуги во...

Татко и син под иcтpaга зa oткpиeнa импpoвизиpaна paбoтилницa зa opyжјe вo Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица, татко и син, за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од член...

(Фото) Пpивeдeни двe лицa oд Скопје – пoлициjaтa зaплeни цeл apceнaл вo импpoвизиpaнa paбoтилницa вo cкoпcкa Тoпaaнa

На 02.11.2021 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во соодејство со Единицата за недозволена трговија со дрога и оружје при СВР Скопје лишени се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Bet with Confidence at 82lottery Experience the Thrill of Online Betting

Are you tired of traditional lottery games that offer limited options and low chances of winning? Look no further,...
- Advertisement -spot_img