February 29, 2024, 11:36 pm

поскапување

Колку поскапа струја ќе плаќаме од први јануари?

Власта уверува дека цената на електричната енергија по Нова Година нема да се поскапи повеќе од 10 проценти, иако некои од медиумите објавија дека новата цена на струјата ќе биде повисока за 38 проценти. Економските министри уверуваат и дека...

(Анкета) „Катастрофа, едвај го поминуваме месецот“ – граѓаните за новите ценовни шокови и поскапувањето

За новите ценовни поскапувања и најавените економски политики, од Инфомакс ги прашавме пазарџиите и купувачите на зелениот пазар во Скопје. За тоа, како влијаат поскапите цени на продуктите, нашите испитаници велат дека е тешко да се врзе крај со крај....

Во Центар и Карпош цената на квадрат е 1.500 евра – зошто толку поскапуваат становите?

Цената на становите во Скопје бележи постојан раст од почетокот на годинава. Во третиот квартал годинава, според податоците на Народната банка, недвижностите поскапеле за 5,9 отсто. Во првиот квартал зголемувањето изнесуваше 3,2 отсто, а во вториот 4 отсто. Тоа...

Бектеши: Цената на електричната енергија ќе се зголеми до 10%

Цената на електричната енергија за домаќинствата и за малите потрошувачи ќе се зголеми до 10 отсто. Оваа информација за Алсат ја кажа министерот за економија Крешник Бектеши за емисијата Економски магазин која ќе се емитува утре во 22 часот....

Владата денеска ќе донесе препорачана цена за струјата – ќе има ли поскапување?

Владата денеска треба да ја даде препорачаната цена за електричната енергија која во четврток ЕСМ ќе ја достави како понуда до универзалниот снабдувач ЕВН Хоум. Владата на затворена седница ќе го разгледува финансискиот и планот за производство на електрани за...

Бpaнoт пocкaпyвaња нe гo oдминa ни мecoтo: Ceкoja нeдeла e co нoви цeни

Бранот поскапувања не го одмина ни месото. Најмногу е поскапено јунешкото, а пораст на цената има и кај пилешкото и кај свинското. Засега по стара цена се продава само јагнешкото. За разлика од свинското кое месарниците го набавуваат од...

Дeтaлнa aнaлиза: Цeнoвeн шok – пocкaпи гopивa, мeтaли, yвoзни пpoизвoди, HБМ зaceгa нeмa дa интepвeниpa

Инфлацијата ќе се зголемува , но просечната стапка нема да надмине 3 %. Ова се очекувањата на аналитичарите наведени во новото анкетно истражување на Народната банка. Јасно е дека и Македонија не е поштедена од ценовното “цунами” – поскапи...

Германија вo цeнoвен шok – дo кoгa ќe пocкaпyвaaт гopивaтa?

Цените на бензинот и дизелот силно ги погодија Германците во паричникот. Според автомобилскиот клуб АДАК, дизелот во Германија достигна историска рекордна цена од 1,55 евра за литар. Цената на бензинот исто така се индексира до историски рекорд. Еден литар...

Ce ќe пocкaпe… вo Германија вeќe пoчнa

Во септември, цените во Германија пораснаа за дури 4,1 отсто во споредба со истиот месец минатата година. Ова е првпат инфлацијата, така забележана, да надминува четири проценти од 1993 година, соопшти Федералното биро за статистика. „Ветар во грб“ на силната...

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ нè очекува енергетска кpиза, народот плаќа 50 проценти поскапи горива – на грaбeжот мора да му дојде крај

Со СДСМ нè очекува енергетска криза. Не знаат како да се справат со недостатокот на енергија, а сега посегаат и по покачување на цените на горивата, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „РКЕ на Бислимовски ги покачува цените на горивата. Од утре ќе...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img