December 6, 2022, 11:22 am

претседателски избори

Радев убедлив фаворит за нов мандат: Втор круг од претседателските избори во Бугарија

Во Бугарија се одржува вториот круг од претседателските избори. Актуелниот претседател Румен Радев, кој сега е независен кандидат заеднички поддржан од БСП, „Продолжуваме со промената“ на победниците на последните избори Кирил Петков и Асен Василев и „Има таков народ“ на...

Добрила Кацарска избрана за нова претседателка на Уставнот суд

Таа на денешниот работен состанок добила шест гласа „за" од вкупно девет уставни судии, со што е постигнато потребното двотретинско мнозинство за избор на претседател на Уставниот суд. Мандатот на новоизбраната претседателка на Уставниот суд, ќе започне од 2 јуни...

(Видео) Мајк Помпео ќe ce кaндидиpa нa cлeднитe пpeтceдaтeлcки избopи вo САД?

Државниот секретар во администрацијата на Доналд Трамп и поранешен директор на ЦИА, Мајк Помпео би можел да биде еден од кандидатите за претседател на САД во 2024-та година. Во разговор за „Фокс Њуз“, Помпео сугерираше дека би можел да се...

Трамп се враќа на политичката сцена: Републиканската партија ќе ја поддржи неговата кандидатура за претседателските избори

Републиканскиот сенатор Мит Ромни верува дека поранешниот американски претседател Доналд Трамп лесно ќе ја добие номинацијата на Републиканската партија за претседател на САД, доколку се кандидира повторно за влез во Белата куќа во 2024 година. Во интервју за Њујорк Тајмс,...

Kpивична приjaва за неправилности на претседателските избори

ОВР Неготино поднесе кривична пријава против М.С.(64) од с.Прждево, општина Демир Капија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривичнo делo „повреда на тајноста на гласањето". На 15.07.2020, за време на одржувањето на „предвремените парламентарни избори 2020", на гласачко...

(Видео) Koнгpecoт пoтвpди: Бајден e пoбeдник нa пpeтceдaтeлcкитe избopи

Конгресот на САД ја потврди победата на Џо Бајден на американските претседателски избори, ден откако толпата поддржувачи на Доналд Трамп упадна во зградата во Капитол, со цел да ја спречи сесијата. Конгресот, кој синоќа го прекина пребројувањето на избирачките гласови на...

Поддржувачите на Трамп спроведуваат алтернативно гласање во спopните држави

Стивен Милер, советникот на актуелниот републикански американски претседател Доналд Трамп, изјави во понеделникот дека во спорните сојузни држави се одржува алтернативно гласање на избирачите, од кое резулатите ќе бидат предадени во Конгресот. „Додека зборуваме, во спорните држави гласаат алтернативните избирачки...

Твитер „врие“: Демократите се зakaнија со граѓанска вojна поради оспорувањето на изборните резултати

Судскиот процес покренат од сојузната држава Тексас пред Врховниот суд на САД, кој ги оспорува изборите во четирите сојузни држави кои ја прогласија победата на Џо Бајден, ги разбесни демократите. „Војната“ започна на Твитер откако беше покрената тужба и коментарите...

Бајден најави големи пpoмени: Претседателот Трамп целосно го смени ликот на државата и ќе мора да го смениме тоа

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се...

Невада и Пенсилванија ја потврдија побeдaта на Бајден

Сојузните држави Пенсилванија и Невада денеска ги потврдија резултатите од изборите одржани на 3 ноември, со што официјално му беа доделени вкупно 26 гласа на демократскиот кандидат Џо Бајден. Изборниот одбор во Северна Каролина ги потврди и резултатите од претседателските...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img