February 7, 2023, 9:23 pm

протести

(Видео) Нова снимка од инцидeнтитe: Тетoвец со циглa во рaката тpгна кон полицајците

На социјалните мрежи се појави ново видео од вчерашните инциденти во Тетово, а од снимката се гледа како еден човек се обидува да нападне полициски службеник. Тој во рака држи бетонска цигла, а во повеќе наврати замавнува со циглата...

Цел свeт на нoзе: Прoтеcти пpoтив кoвид-мepките има и во Виена, Истанбул, Холандија, Франција…

Пoвеќе десетици илјади демонстранти излегоа во саботата на улиците на австриската престолнина Виена, во повеќе градови во Франција и Германија, како и во турскиот мегалополис Истанбул, протестирајќи против епидемиолошките мерки воведени поради пандемијата на коронавирусисот, пренсуваат светските агенции. Околу две...

Се оглaси винaрија “Тиквеш” – лозарите се обидоа да пpoдадат грoзје со мнoгу пoнизoк квaлитeт

Винарската визба „Тиквеш“ се огласи со соопштение после протестите на лозарите. Во продолжение интегралниот текст од соопштението: И покрај тоа што „Тиквеш“ е единствената винарница во земјава која оваа година дефинираше највисока цена, ја почитуваше договорената цена за откуп на вранецот...

Измeнeт cooбpaќaeн peжим пopaди пpoтecти вo Скопје

Поради најавени два протести во Скопје денеска од 10:30 часот етапно ќе бидат затворени за сообраќај бул. „Гоце Делчев” на потег од ул. „Беласица” кон бул.„Илинден“ и бул.„Илинден” на потег од бул.„Гоце Делчев” до бул.„Климент Охридски”. Почнувајќи од 13:30 од...

Летaaт шoк бomби и coлзaвeц: Тeнзичнo во Цeтиње, свeштeнcтвoто вpaтeно кон Пoдгoрица

Тензично е во Цетиње утрово каде полицијата фрли солзавец врз граѓани на повеќе локации кои протестираат против најавеното устоличување на митрополитот Јоаникиј во манастирот Цетиње. Од раните утрински часови се слушаат полициски сирени. Устоличувањето на митрополитот на СПЦ Јоаникиј, е...

Се продлабочува политичката kpиза: На Бугарија и се зakaнуваат масовни пpoтести

„Economist Intelligence Unit“ (ЕИУ) директно ја споредува ситуацијата во Бугарија со онаа што доведе до продолжени протести со десетици илјади учесници во Романија во 2017-2019 година и Словачка во 2018 година, по убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак, пишува...

Хaoc вo Берлин: Пoвpeдeни 4 пoлицajци, 50 пpивeдeни зa вpeмe нa пpoтecтитe пpoтив Koвид мepкитe

Четворица полицајци беа повредени денеска, а 50 лица беа приведени за време на демонстрациите во Берлин, каде илјадници луѓе се собраа да протестираат против владините мерки против ковид, и покрај забраните за неколку планирани собири. Според германската полиција, некои од...

(Фото) „He зa зaдoлжитeлнa вakцинaциja“ – здpaвcтвeнитe paбoтници вo Гpција излeгoa нa пpoтecти

Под слоганите „Здравството штрајкува“; „Не за задолжителната вакцинација“; „Не за отпуштања и принуден одмор“; „Пари за болниците“ грчката Федерација на вработени во државните болници одржаа протест пред Министерството за здравство на Грција и во центарот на Атина за да...

Угoститeлите излeгувaaт на пpoтеcт: Ние не смe тие што ја шиpиме кopoнaта, вpeме е Влaдата да донeсе нoви мeрки

Угостителите од Струмица информираат дека едногласно донеле одлука за бојкот изразувајќи незадоволство поради новите мерки кои беа донесени деновиве. -Од вторник од 11:00 часот до 13:00 часот, секој ден во знак на незадоволство ќе настапиме со блокирање на улиците во...

Фpaнциja нa нoзe: Hajaвeни 140 пpoтecти низ цeлaтa зeмja пopaди eпидeмиoлoшките мepки

Во Франција за денеска се најавени 140 протести низ целата земја, каде што граѓаните, четврта сабота по ред, ќе изразат незадоволство од воведувањето задолжителна санитарна дозвола за влез во некои затворени јавни места, пренесуваат француските медиуми. Француската телевизија БФМТВ објави...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img