русија

Лавров: Се надевам дека САД нема да го претворат Балканот во фронт против Русија

Шефот на руската дипломатија вели дека ставањето на балканските држави пред вештачки избор ‘или Европска Унија или Русија’ е контрапродуктивно и неправедно. За Македонија и Албанија, пак, вели дека Русија е заинтересирана да ја промовира позитивната агенда. Русија очекува дека администрацијата...

(Видео) Најмалку две лица загинаа – Пожар во руската ковид болница св. Ѓеоргија

Две лица загинаа денеска во пожар во ковид болницата во Астрахан, на југот на Русија, пренесуваат медиумите во регионот. Пожарот избувнал во одделението за интензивна нега, во болницата свети Ѓорѓија Според првичните информации се запалил апаратот за довод на кислород. Персоналот и...

Вашингтон пpeдупредува: НАТО може да се приближи, а не да се оддалечи од границите на Русија

Потенцијалните дејствија на Русија во однос на Украина нема ги отстрани, туку ќе ги доближи војниците на НАТО до границите на земјата, изјави висок претставник на американската администрација. Ако Русија продолжи напред во она што веќе се случува, ние и...

Бела куќа: САД нема да се согласи со руските предлози за НАТО

САД нема да се согласат со руските предлози за безбедност во однос на НАТО, но би можеле да се согласат со други иницијативи, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. „Русија даде предлози - ние би се согласиле со некои,...

Русија и Кина заедно развиваат високотехнолошки opyжја

Русија и Кина заеднички развиваат високотехнолошки оружја додека остваруваат соработка на полето на безбедноста, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на традиционалната годишна прес-конференција. „Со Кина соработуваме на полето на безбедноста. Вооружените сили на Кина се опремени со најнапредни системи...

Во Русија е регистриран МИР-19, нов лек против Ковид-19

Министерството за здравство на Русија регистрираше нов лек против Ковид-19, МИР-19, кој го изработи Медицинско-биолошката агенција, соопштија денеска претставници на институцијата. – На 22 декември 2021 година, руското Министерство за здравство го регистрираше лекот МИР-19 против инфекција со коронавирус, се вели во...

Русија тврди дека американските платеници планираат хемиски напад во Украина

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, во вторникот тврдеше дека американски платеници подготвуваат украински специјални сили и радикални вооружени групи за „активни непријателства“ во источна Украина и дека донеле „неидентификувана хемиска компонента“ во регионот „за да извршат провокации“. Шојгу не...

Бугарија одби НАТО трупи на своја територија

Бугарија не гледа потреба од распоредување војници на НАТО на своја територија како одговор на трупањето руски сили долж границата со Украина, изјави бугарскиот министер за одбрана Стефан Јанев. Тој ги потврди извештаите дека во НАТО се разговарало за различни...

Путин: На Русија и е доста од манипyлација и kpшењето на меѓународно право од страна САД и ЕУ

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека западните земји ги прекршуваат нормите на меѓународното право и Повелбата на ОН кога тие не одговараат на нивните национални интереси и потсети на акциите на САД во поранешна Југославија и Ирак. „Во претходните години,...

(Видео) Путин го разгледуваше новото руско opyжје и вoeнa опрема

Рускиот претседател Владимир Путин ја посети изложбата на оружје организирана од Националниот центар за одбранбено управување на Русија во Москва, каде што ги прегледа новите примероци на руска воена опрема и воена командна опрема. Рускиот министер за одбрана Сергеј Шоиг...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img