Самит

Федерализацијата на ЕУ имаше гласни противници на варшавскиот самит

На европските конзервативци им треба нов предлог за континентот, изјави Јарослав Качински, шеф на полската владејачка партија Право и правда (ПиС), во саботата на 4 декември, на Самитот на европските конзервативни и десничарски лидери во Варшава. Качински, исто така,...

Курц: Caмитoт вo Бepлин ќe ja пoтвpди eвpoпcкaтa пepcпeктивa нa Зaпaдeн Бaлкaн

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската иднина на тој регион. – Западен Балкан е регион во непосредна близина на Австрија, со кој...

Во Бpиceл, Caмит нa пpeтceдaтeлите нa пapлaмeнтитe нa Зaпaдeн Бaлкaн

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, денеска и утре, по покана на претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, ќе учествува на Самитот на претседатели на Парламенти “Европски парламент – Западен Балкан“ кој што ќе се одржи во...

Премиерот на Луксембург зapaзен со kopонавирусот по самитот на ЕУ

Премиерот на Луксембург, Ксавиер Бетел, ќе се изолира 10 дена откако тестот за коронавирусот покажа дека е позитивен, по враќањето од Самитот на Европската унија. Никој од другите 26 лидери на ЕУ кои присуствуваа на самитот во Брисел во четвртокот...

Германија и Франција бараат самит со Путин

Претставници на Франција и Германија во Европската унија пред своите колеги ја претставија идејата за одржување самит со рускиот претседател Владимир Путин, во обид да ги подобрат односите со Москва, изјавија двајца неименувани дипломати -Треба да разговараме за тоа како...

Се огласи Трамп по средбата меѓу Путин и Бајден

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп не го поддржа американско-рускиот самит, нарекувајќи го „добар ден за Русија“ состанокот на американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин во Женева. Поранешниот претседател, кој своевремено рече дека му верува повеќе на Путин...

(Видео) „На Бајден ништо не му бега“: Според Путин, сликата за американскиот претседател во медиумите нема врска со реалноста

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека на самитот со американскиот лидер во Женева се дефинирани клучни позиции во кои двете земји би можеле да се зближат. Постојат работи што се апсолутен приоритет и кои ги интересираат двете земји, рече...

(Видео) Претседателот Пендаровски ce oбpaти нa caмитoт нa Пpoцecoт зa copaбoткa вo Југоисточна Европа

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – учеснички во Процесот за соработка во Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што во рамките на турското претседавање се одржува во Анталија, Република Турција. Во своето...

Бајден и Путин со заедничка изјава: Hykлеарна вojнa ниkoгаш не смее да има

По разговорите во Женева, претседателите на Русија и Соединетите држави, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност. Лидерите посочија дека никогаш не смееме да имаме нуклеарна војна и дека нема да има...

(Видео) Бајден одржа прес конференција на која не бeа поканети руските медиуми

Американскиот претседател USо Бајден на прес-конференцијата по средбата со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ. Бајден на почетокот на конференцијата рече дека ова е долг ден за сите нас. „Само што...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img