Самит

Детали од самитот: Путин и Бајден постигнаа согласнот за неколку теми, за некои „удpија во ѕид“

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле добри. „Немаше непријателство за време на преговорите, нашиот состанок се одржа на принципиелен начин. За многу прашања, нашите ставови се разминуваат, сепак,...

Заврши првиот круг разговори меѓу Путин и Бајден

Претседателите на САД и Русија Џо Бајден и Владимир Путин ја завршија првата рунда разговори и ќе почнат со првата од двете пошироки средби со делегациите во Женева. На првиот круг состаноци, Бајден и Путин денеска разговараа во присуство на...

(Видео) Лавров пристигна во Женева на самитот Путин-Бајден

Лавров и другите членови на руската делегација пристигнаа во хотелот „Мандарин ориентал“, каде што ќе бидат сместени за време на престојот во Женева, пишува Спутник Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека е во „одлично“ расположение пред претстојниот...

Путин не е лесен пpoтивник: Бајден за средбата го подготвуваа голем број експерти како и директорот на ЦИА

Американскиот претседател Џозеф Бајден со големо внимание се подготвуваше за претстојната средба со неговиот руски колега Владимир Путин - тој внимателно ги проучуваше материјалите и се консултираше со голем број експерти за различни прашања, изјави неименуван претставник на американската...

Авионот на руската делегација пpинyден да кружи цел час околу Женева пред да добие дозвола за слетување

Авионот со руската делегација и новинарите бил принуден да кружи околу Женева околу еден час пред да добие дозвола за слетување, пренесува репортерот на агенцијата РИА Новости. Како што рече, стјуардесата им соопштил на сите патници дека авионот е на...

(Фото) Бајден пристигна во Женева на самитот со Путин

Американскиот претседател Џозеф Бајден слета во Женева попладнево, каде утре ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Спутник Како што беше претходно најавено, средбата меѓу Путин и Бајден треба да започне утре во 13:00 часот по средноевропско време...

Кина вoзвpaти нa oбвинyвaњaтa нa HATO: Kaжyвaтe нeвиcтини, ниe cмe миpoљyбиви

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите на НАТО вчера изразија загриженост за амбициите на Кина за развој на нуклеарен арсенал, означувајќи го како системски предизвик за...

Зеленски до Бајден: „Да“ или „не“, Украина сака јасен одговор

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска рече дека сака јасен одговор „да“ или „не“ од американскиот претседател Џо Бајден за одобрување на Украина на Акцискиот план за влез во НАТО. Зеленски во изјава за медиумите рече дека добил гаранции дека Бајден...

Столтенберг го пречека Заев, вели без неговото визионерство Македонија немаше да биде дел од НАТО

Денеска во Брисел, претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ја предводи владината делегација составена од министерот за надворешни работи Бујар Османи и министерката за одбрана Радмила Шекеринска, на НАТО Самитот 2021. Македонија за првпат учествува како полноправна членка...

Заев: Денес, по успешниот Самит на НАТО, испраќаме силна и јасна порака, дека заедно сме посилни

Република Македонија за прв пат учествуваше на Самитот на НАТО како 30. полноправна членка на Алијансата. Делегацијата ја предводеше премиерот Зоран Заев, а заедно со него беа министерката за одбрана Радмила Шекеринска и министерот за надворешни работи Бујар Османи. Премиерот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img