Самит

(Видео+фото) Споменици на Асанж, Сноуден и Челси Менинг подигнати во Женева пред самитот Русија-Америка

Во пресрет на самитот Русија-САД во Женева поставени споменици на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, поранешниот соработник на ЦИА, Едвард Сноуден и поранешниот аналитичар на американското воено разузнавање, Челси Менинг. Група активисти, предводени од Специјалниот известувач на ООН за тортура...

Безбедносни мерки на највисоко ниво: Швајцарија го затвора небото за цивилни летови поради самитот Путин-Бајден

Швајцарските власти ја разгледуваат можноста за затворање на нивниот воздушен простор за цивилната авијација за време на самитот на руските и американските претседатели Владимир Путин и Џозеф Бајден, изјави претставникот на Федералното министерство за одбрана, Лоренц Фришнехт. Како што рече,...

Настан на годината: Самитот на Путин и Бајден ги преполни хотелите во Женева

Најмалку три хотели со пет ѕвездички во Женева се целосно резервирани за 15 и 16 јуни, кога ќе се одржи самитот на рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден. Во луксузните хотели во Женева, „Интерконтинентал“, „Претседателот Вилсон“ и...

Вечерва вoнреден самит на ЕУ поради инцидентот во Белорусија

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, пред почетокот на вонредниот ЕУ самит попладнево изјави дека прва точка на дневен ред ќе биде ситуацијата во Белорусија, лидерите ќе дебатираат за санкции против оваа земја, јави дописничката на МИА од Брисел. Иако...

Caмит зa Западен Балкан вo oктoмвpи зa вpeмe нa слoвeнeчкoтo пpeтceдaтeлcтвo co ЕУ

За време на словенечкото претседателство со Европската унија, во втората половина на годината, ќе се одржи вонреден Самит посветен на Западен Балкан, односно за проширување на Унијата со земјите од регионот, соопштија премиерите на Грција и Словенија Кирјакос Мицотакис...

Самитот Г-20 со декларација со ветувања за човештвото

Лидерите на Г20 усвоија декларација по самитот со видео конференција Лидерите на Г20 ветија: 1. Да се изгради силна избалансирана ера по Ковид-19 2. Да продолжи да ги поддржува земјите во развој поради последиците од пандемијата 3. Правилно да се...

Путин: Светот е едно големо семејство, но секое стадо има црна овца

Рускиот претседател Владимир Путин се согласи со индискиот премиер Нарендра Моди дека целиот свет е едно семејство, но додаде дека „секое стадо има црна овца“. „Рековте дека во индиската култура, целиот свет е едно семејство. Тоа е фундаментална, основна работа...

Борисов е нeгaтивeн нa Koвид-19 и ќe гo пpeчeкa Заев нa caмитoт вo Софија

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов соопшти дека добил негативен резултат на вториот ковид-тест, и денеска ќе го пречека македонскиот премиер, Зоран Заев на Самитот на Берлинскиот процес во Софија. – Негативен сум на Ковид-19, покажа вториот последователен тест. Во согласност со...

Самитот на лидeрите на Европската Унија ќе се одржи на 1 и 2 октомври

Лидерите на ЕУ 27 ќе се соберат на самитот во Брисел на 1 и 2 октомври, беше потврдено во кабинетот на претседателот на Европскиот совет. Портпаролот Баренд Лејтс вели дека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по втор пат добил...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Nhà Cái FABET – Một Điểm Đến Uy Tín Cho Cá Cược Bóng Đá

Cá cược bóng đá ngày càng trở nên phổ biến trên toàn thế giới, và việc chọn một nhà...
- Advertisement -spot_img