сој омикрон

Официјален претставник на СЗО за новата варијанта на коронавирусот: Омикрон е многу пренослив, но не паничете

Главниот научник на Светската здравствена организација Сумја Сваминатан денеска изјави дека новата варијанта на коронавирусот, омикрон е многу пренослива, но дека луѓето не треба да паничат поради тоа. За време на интервјуто за конференцијата Ројтерс Некст, Сваминатан рече дека вистинскиот...

Во Јапонија регистриран првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот

Во Јапонија е потврден првиот случај на зараза со сојот Омикрон на коронавирусот, откриен кај турист кој неодамна допатувал од Намибија. Секретарот на јапонската Влада, Хироказ Матсуно изјави дека пациентот има околу 30 години. Тој на 28 ноември е тестиран...

Модерна: Вакцините се помалку ефикасни против Омикрон

Производителот на лекови Модерна денеска ги потресе финансиските пазари, откако шефот на компанијата Стефан Бансел предупреди дека вакцините против ковид-19 веројатно нема да бидат толку ефикасни против варијантата омикрон како што беа против Делта. Цената на сурова нафта веќе паднаа...

Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој

Комисијата за заразни болести вчера донесе одлука дека нема потреба од нови мерки за заштита и превенција од новиот сој на коронавирусот Омикрон. Министерот за здравство, Венко Филипче заклучи оти епидемиолошката состојба е стабилна, а двонеделната инциденца се намалува...

СЗО предупредува: Омикрон претставува висок ризик, мутациите се загрижувачки

Видот омикрон на коронавирус најверојатно ќе се шири и претставува многу висок глобален ризик, каде што зголемувањето на бројот на заразени со Ковид-19 во некои области може да има тешки последици, соопшти утринава Светската здравствена организација. СЗО ги советуваше земјите-членки...

Дел од западните весници за новиот сој на коронавирусот – Омикрон

Дали вакцините ќе ја спречат варијантата на коронавирусот Омикрон, прашува Њујорк Тајмс. Новата верзија предизвикува нова загриженост, бидејќи ако се покаже дека постоечките вакцини не влијаат на тоа, тие ќе мора да се модифицираат, забележува американското издание. Наспроти позадината на...

Комисијата ќе расправа за новата мутација омикрон – се очекуваат одлуки за нови мерки

Комисијата за заразни болести денеска на редовниот состанок околу состојбата со коронавирусот се очекува да расправа и за новата мутација на вирусот наречена „Омикрон“. На седница на Владата, пак, утре треба да се одлучува за новата предложена мерка за...

Со ПЦР-тест може да се открие новиот сој „Омикрон“: СЗО побара од земјите итно да го направат следново

Техничката советодавна група за еволуција на вирусот SARS-CoV-2 е независна група на експерти која периодично ја следи и проценува еволуцијата на SARS-CoV-2 и проценува дали одредени мутации и комбинации на мутации го менуваат однесувањето на вирусот. Групата беше итно свикана...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img