October 2, 2023, 7:36 pm

Стево Пендаровски

Одбележан денот на Гостивар: Д-р Ферит Садику прогласен за почесен граѓанин

На пригодна свеченост под мотото „Гостивар на прво место“, синоќа во салата на Советот на Општина Гостивар беше одбележан општинскиот празник – 23 декември. Пред присутните, меѓу кои беа претседателот на државата Стево Пендаровски и поранешните градоначалници Енвер Зенку и...

Пендаровски: Ако ги ocyдат Мимироски и Милосављевиќ, јас ќе ги помилувам

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, запрашан за тужбата што ја поднесе Агенцијата за разузнување и обвинувањата против новинарите Горан Момироски и Драган Милосављевиќ, изјави дека е запознаен за...

Пендаровски: Не можам мандатот да му го дадам на економот од „Бихаќка“

Запрашан за мандатарот за премиер на Македонија, претседателот на државата, Стево Пендаровски порача дека мора да добие официјално име и презиме од партиите за да одлучи за таквата позиција. „Не можам мандатот да го дадам на економот на „Бихаќка“. Треба...

Пендаровски: Бугарија го „тегне“ спopoт, а има само една причина за тоа

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, во гостување во емисијата „Само интервју“, зборуваше за актуелните прашања прашања во Македонија, Пендаровски се осврна и кон спорот со Бугарија, откривајќи дека Бугарија се уште нема доставено одговор на позициите кои беа...

Ако Заев пак не се предомисли: Владата од утре во оставка – Собранието без еден потпретседател

Редовната седница за пратенички прашања се очекува да почне со констатирање на оставката на Заев, доколку тој ја поднесе во текот на денешниот ден во Собранието, како и со оставката на Фадил Зендели од Беса од потпретседателската функција во...

Во ЕУ не се оди како ничија земја, како дрво без корен: Пендаровски крева кочница во спорот со Бугарија

Крајно време е да се запрашаме што правиме наспроти културата на заборавот и негрижата која доминира, затоа што за Европа не се битни само судските и бирократски реформи, туку и нашиот културен влог. Во Европската Унија членуваат земји со уникатен...

Пендаровски: Македонскиот народ е привилегиран да има како дел од своето наследство вертикала каква што е Конески

Претседателот Стево Пендаровски вечерва се обрати на свеченото одбележување на јубилеите „75 години Филолошки факултет“ и „100 години од раѓањето на Блаже Конески“ што се одржа во Македонскиот народен театар во организација на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ од Скопје. На...

Пендаровски: Ако има 61 глас, ќе се оди на избори

Претседателот на државата Стево Пендаровски смета дека многу тешко ќе се дојде до 61 глас во Парламентот за тој да се самораспушти и да се оди на предвремени избори. Коментирајќи го барањето на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за предвремени...

Пендаровски: Штом Заев официјално ќе се повлече, ќе испиеме едно кафе

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во гостувањето во „Топ тема“ на Телма беше запрашан за повлекувањето на Зоран Заев од СДСМ. Како што истакна Пендаровски, тој ги разбира неговите ставови, додавајќи дека имал долг разговор со Заев, кој му ги...

Пендаровски: Џамбаски ни „продава“ фaшизaм во ново руво, Петков сака разговор на повеќе полиња

Претседателот Стево Пендаровски е категоричен дека новиот бугарски премиер Кирил Петков носи нови тонови во спорот. Ако веќе доаѓа човек кој вели нема да зборуваме за етничката припадност на цар Самуил, туку и за други работи кои ги тангираат граѓаните,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img