October 3, 2023, 6:37 pm

ТРАГЕДИЈА

Трагедија…: Tренер почина откако неговата екипа постигна гол

Смртните случаи на фудбалските терени се ретки, но сепак се случуваат одвреме-навреме. За жал, нов случај доаѓа од Египет, со второлигашкиот натпревар меѓу Ал Магда и Ал Зарка одигран овој четврток. Домаќинот Ал Магд го постигна победничкиот гол за 2-1...

Првите двајца пациенти пренесени од „Пирогов“ денеска ќе бидат испишани од болница

Двајцата хоспитализирани пациенти, кои беа повредени во несреќата со македонскиот автобус во Бугарија, а кои по лекувањето во болницата „Пирогов“ во Софија беа пренесени на Клиниката за пластична хирургија, денеска ќе бидат испишани на домашно лекување. Тие се во добра...

Пациентите кои попладнево ќе бидат отпуштени од софиската болница се брачен пар и млада девојка

Се очекува денеска попладне од болницата „Пирогов’ во Софија да бидат отпуштени уште тројца пациенти кои беа повредени во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ на 23 ноември. Се работи за маж и неговата сопруга и за млада девојка, кои...

Јовески за автобуската трагедија: Осум лица сослушани, а уште многу лица ќе бидат повикани

Осум лица се сослушани, објави републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески, кој посочи дека во идните денови на распит ќе бидат повикани уште многу лица. За да не се наруши истрагата, тој не посочи кои лица ќе бидат тие. Еден...

Повредените во автобуската несреќа ќе бидат префрлени во македонските болници

Почнува враќањето во земјава на повредените во автобуската несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија. Првите двајца хоспитализирани во софиската болница „Пирогов“ ќе бидат отпуштени денеска, уште двајца утре, двајца на 30 ноември и едно лице на 1 декември. Според информациите...

Денеска во 11 часот ќе бидат преземени материјалите за автобуската несреќа

Заменикот окружен јавен обвинител на Окружното јавно обвинителство Перник, Бисер Јорданов Михајлов и истражителот во Националната истражна служба на Република Бугарија, Младен Христов Петров денеска од јавниот обвинител на Република Македонија Љубомир Јовески ќе ги преземат материјалите поврзани со...

ЕК: Ако автобусот на Беса Транс немал лиценца преминувањето граници можеби било нелегално

Според правилата на Европската унија, доколку автобусот на Беса Транс кој имаше несреќа во Бугарија во која загинаа 45 македонски патници, немал валидна лиценца за превезување патници, тој не би смеел да премине граница на Европската Унија, во случајов...

Јовески: Делот околу моторот на автобусот не бил зафатен од пожарот, таму биле тубите

Првиот човек на јавното обвинителство Љубомир Јовески потврди дека еден од преживеаните патници му кажал дека од автобусот се спасиле 8 лица. -Да, точна е информацијата. Но тоа е само негово забележување и јас верувам дека овие факти ќе се...

„Само Господ го чувал син ми“: Татко раскажува како неговиот син ја избегнал стравичната несреќа поради грешка во чекирање

Еден од патниците кои се враќале од Турција со агенцијата „Беса Транс“, е Џафер Долек, кој ја избегнал стравичната несреќа поради тоа што погрешно го чекирал својот багаж, пренесува ТВ Сител. Имено, Долек требал да се качи на автобусот што изгоре...

Нови детали: Двајца полицајци меѓу настраданите во несреќата во Бугарија…

Алсат од извори во полицијата ексклузивно дознава дека меѓу 44-те жртви во трагичната несреќа во Бугарија има и двајца полицајци. Според информациите од членовите на семејството, станува збор за Енис Раманоски, заменик командир на полицијата во Дебар и Саде Мустафоски,...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img