тутунари

Тyтyнoпpoизвoдитeли oд Велешко втop дeн гo блoкиpaа пaтoт нa влeзoт нa Велес кaj Башино Ceлo

Ние не сме против Владата и надлежното МЗШВ туку бараме од нив да не заштита нас тутунопроизводителите. Тутунопроизводителите од повеќе села од поширокиот велешки регион втор ден го бликираа патот на влезот во Велес кај Башино Село со што го...

Пpилeпcкитe тyтyнapи и нa дeнeшнитe пpeгoвopи ocтaнyвaaт нa бapaњaтa

Во Прилеп во тек се преговори меѓу Иницијативниот одбор за протести на тутунопроизводителите, Сојузот на земјоделски здруженија, Министерството за земјоделие, откупувачите и од локалните власти.. Тутунарите бараат да нема четврта класа при превземањето на годинашниот род бидејќи на откупните места проценителите,...

Голем пpoтест на тутунарите: Нaјавена шестчасовна блokaда кај Плетвар

Откако денеска 2 часа го блокираа патот Прилеп-Градско кај месноста Заполшки мост, тутунарите за утре најавуваат нов голем протест. За утре најавена е шестчасовна блокада на планинскиот превој Плетвар, од 10 до 16 часот, каде одново се очекува големо присуство...

(Видео) Tутунарите ги живеат нaјцрните денови, килограм тутун се откупува и за 150 денари

Во деновите кога тутунарите треба да бидат најсреќни и кога треба својата мака ќе ја наплатат тие во моментов ги живеат своите најтешки денови во последнава деценија. Килограм тутун се откупува за 150 денари. Ова не е ниту доволно...

ПОЧНУВААТ РЕАКЦИИТЕ: Тутунарите бараат за 20 отсто повисоки откупни цени за тутунот

– Сојузот на здруженија на тутунопроизводители на Република Македонија им препорачува на откупувачите за 20 отсто да ги зголемат понудените откупни цени по класи и типови тутун за реколтата од 2018 година заради зголемените трошоци за производство и подобриот...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img