October 3, 2023, 5:12 pm

цена

Бислимоски: Ќе има покачување на цената на електричната енергија во јануари

Очигледно е дека ќе има покачување на цената на електричната енергија, минатата недела трите компании испратија барања. Сите компании ќе треба да излезат од својата конфорна зона, ќе треба да дадат дополнителни напори за да се преживее оваа година,...

Бугарија ги замрзна цените на струјата и парното

Пратениците во бугарското народно собрание го одобрија предлогот за воведување мораториум на цените на струјата и парното и водоснабдувањето, соопшти пратеничката Десислава Атанасова. Тошко Јорданов од „Има така народ“ (ИТН) упати честитки за нивниот предлог на ГЕРБ-УДФ и рече дека...

Нова цена по Нова Година – ЕСМ денеска треба да достави понуда за цената на струјата за домаќинствата

АД ЕСМ денеска треба да достави понуда за цената на електричната енергија која домаќинствата ќе плаќаат по Нова година. По неколку неуспешни тендери на ЕВН Хоме на кои државната ЕСМ не достави понуда до универзалниот снабдувач на домаќинствата и...

Цената на природниот гас е над 1.300 долари за илјада кубни метри

Цената на природниот гас утрово надмина 1.300 долари за 1.000 кубни метри, покажуваат податоците на берзата ICE. Вредностите на јануарските фјучерси на центарот TTF во Холандија се искачија на 116.395 евра за мегават час. Претходната максимална вредност беше на 5...

Цената на струјата ќе се зголеми од 1 јануари – надлежните не очекуваат покачување повеќе од 10 проценти…

Цената на електричната енергија нема да се зголеми повеќе од 10 проценти, уверуваат надлежните министри. Според нив, понудата што ЕСМ треба да ја даде кон универзалниот снабдувач ЕВН Хоум ќе биде на ниво што нема да предизвика некое значително...

Владата денеска ќе донесе препорачана цена за струјата – ќе има ли поскапување?

Владата денеска треба да ја даде препорачаната цена за електричната енергија која во четврток ЕСМ ќе ја достави како понуда до универзалниот снабдувач ЕВН Хоум. Владата на затворена седница ќе го разгледува финансискиот и планот за производство на електрани за...

Почна откупот на тутунот, тутунарите очекуваат добра цена поради квалитетниот род

Почна откупот на тутунот од годинашната реколта. Денеска се отворени 20 од 173 откупни пункта во државата. Пунктови отворија Прилепскиот тутунски комбинат, „Сокотаб“ од Битола и „Алијанса“ од Кавадарци. Годинава се склучени договори за околу 22.200 тони тутун. Тутунарите очекуваат...

Од среда пластичните кеси ќе чинат 15 денари

Ова законско решение им предизвика главоболки на производителите на овие кеси. Велат дека со ваквата одлука тешко ќе го задржат бизнисот и вработените. Велат, со ваква цена потрошувачката драстично ќе се намали. Тоа ќе повлече намалување на обемот на...

Цената на гасот повторно расте…

За прв пат од крајот на септември, вредноста на фјучерсите на гас во Европа достигна 1.150 долари за илјада кубни метри, покажуваат берзанските податоци. Растот во однос на вчерашниот ден е 4 отсто. Историскиот максимум – 1.937 долари – достигна...

Јанез Кoпaч: Цeнaта нa cтpyјатa во Македонија ќе рacтe

Цената на електричната енергија секако ќе расте, истакна директорот на Секретаријатот на Енергетската заедница, Јанез Копач по средбата во Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) и препорача земјава повеќе да инвестира во обновливите извори на енергија (ОИЕ) и во зголемувањето...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img