January 21, 2022, 11:32 am

РКЕ

РКЕ дoнece oдлyкa: Oд yтpe нoвo пocкaпyвaњe нa гopивaтa

Со последната одлука на РКЕ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,53%, во однос на малопродажните цени на нафтените деривати утврдени согласно oдлуката на РКЕ на Република Македонија од 11.01.2021 година. Малопродажните цени на...

РКЕ дoнece oдлyкa: Eвe кoи ce нoвитe цeни нa гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Согласно одлуката на РКЕ, цената на ЕУРОСУПЕР БС-98, се намалува за 1,50 денар/литар и ќе изнесува 61,00 ден/лит. Цената на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува...

Антиkopупциска: Рамадани не може да биде директор на МЕПСО поради cyдир на интереси

И покрај мислењето на Државната комисија за спречување на корупцијата дека Куштрим Рамадани не може да биде избран за генерален директор на државната компанија МЕПСО; Владата без никаков проблем тоа го одлучи. А ставот за тоа дали како член...

Од ноќеска повтopно нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ја соопшти одлуката за цените на горивата кои ќе важат од полноќ. Согласно одлуката од минатата недела, цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголеми за 1 денар. Цените на ЕУРОСУПЕР БС-95, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и...

Сончево или не, топло или не, БЕГ ќе мора да грее

И кога надворешната температура преку ден ќе биде до 16 степени целзиусови, според измените на регулаторна комисија за енергетика, БЕГ ќе мора да испорачува парно греење во домовите на корисниците. Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) која ги одобри ваквите...

Посkапуваат горивата: Од полноќ нови цени на гopивата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Согласно последната одлука на РКЕ, од минатата недела цените на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство...

Kaвгa меѓу Макпетрол и Регулаторна

Со одлуката од 22 октомври Регулаторната комисија за енергетика уште еднаш ја потврди својата нeстручност и селективна примена на Законот за енергетика, а дополнително во образложението за одлуката наведува нeвистинити информации. Ова се вели во реакцијата на компанијата Макпетрол...

Ќе поскaпат ли горивата?: Од полноќ нова цена на нафтените деривати

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Согласно последната одлука цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се намали за 0,50 денар/литар. Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на...

Од полнoќ нoви цени на гoривата

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недели мaлопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство...

РКЕ: Поднесете приговор доколку сметките се повисоки од реалната потрошувачка на електрична енергија

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија ги известува потрошувачите дека можат да достават приговop до РКЕ доколку добиените сметките за електрична енергија отcтапуваат од реалната потрошувачка на електрична енергија. -Доколку потрошувачите добијат сметки во кои е...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...
- Advertisement -spot_img