January 20, 2022, 12:46 am

(Видео) Xaос во Лондон, се cyдрија навивачи и полицијата, yапceни девет лица

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Прославата на навивачите на Англија, по победата над Украина и пласманот во полуфиналето на Европското првенство, се претвори во општ хаос и конфликт со полицијата во Лондон.

Илјадници навивачи излегоа на улиците на англиската престолнина по натпреварот што нивниот национален тим го доби со 4: 0, но – прославата се претвори во масовна тепачка и доведе до бројни апсења.

Инцидентот се случи на плоштадот Лестер, кога полицијата се обиде да контролира голем број навивачи.

Полицијата направила кордони, за да може да го насочи протокот на толпата, но навивачите не сакаа да ги прифатат ограничувањата.

Во полициското соопштение се вели дека се уапсени девет лица.

Latest News

Десетте најзначајни настани во светот во 2021 година

10. Договорот за AUKUS На 15 септември, претседателот Џо Бајден, австралискиот премиер Скот Морисон и британскиот премиер Борис Џонсон заеднички...

More Articles Like This