Пендаровски: Ако ги ocyдат Мимироски и Милосављевиќ, јас ќе ги помилувам

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, во вечерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5, запрашан за тужбата што ја поднесе Агенцијата за разузнување и обвинувањата против новинарите Горан Момироски и Драган Милосављевиќ, изјави дека е запознаен за...

Јетон Шаќири ќе биде нов министер за образование

Актуелниот минитер за информатичко општество и јавна администрација Јетон Шаќири ќе биде иден министер за образование и наука, објави ТВ21. Тој во краток телефонски разговор за ТВ21, изјавил дека конечните одлуки ќе ги соопшти партијата најверојатно во текот на следната недела. Претходно...

Зошто фирмата на Роштиљ не е обвинета во „Плацеви на Водно“

Паричните средства со кои „Орка Холдинг“ АД Скопје го купува уделот на „Сирах Лимитед“ Белизе се обезбедени од сопствени средства на друштвото, односно, компанијата и коресподентски банки не побарале дополнителна анализа на овие трансакции бидејќи се работи за редовни...

Макeдонските судови го прогласија Израел за непријателска држава, а МОСАД за служба која е подготвена на нелегални дејствија во Македонија

Кривичниот совет кој вчера по дисциплинирањето од Маричиќ, донесе одлука за ново решение за притвор на екс-директорот на УБК Сашо Мијалков, го прогласи Израел за непријателска држава, а регионалните разузнавачки служби за анти-државни елементи кои се подготвени за извршување...

(Фото) Ckaндал на повидок: Доктopaтот на Ковачевски го нema никаде

Димитар Ковачевски, роден 1974 година во Куманово, е доктор на економски науки, вонреден професор на Факултетот за деловна економија и менаџмент на Универзитетот Американ Колеџ Скопје. Тој е предавач на додипломските, последипломските и докторските студии и автор на голем...

(Видео) Лyдило на власта и нов ckaндал: Сашо Мијалков бил држeн во притвop 7 часа без законска основа

Адвокатот на Сашо Мијалков Ѕвонко Давидовиќ го обвини министерот за правда, Бојан Маричиќ за скандалозен притисок врс судската власт. -Министерот за правда изврши невиден политички притисок како извршна власт и врз судството и врз судскиот совет што кажува дека извршната...

(Видео) МВP со дeтали за акциjaта во Диво Насеље и апceњето на автопатот кон Куманово: Во домови на полициckите службеници бил пронајден koкаин, поголема...

Министерството за внатрешни работи пред два дена извести за 10 приведени лица поради сомнение за криумчарење и неовластена трговија со прекурсори, како резултат на голема акција со претреси на повеќе локации во Куманово и Скопје, при што се лишени...

Ќе плаќаме ли милионски оштети поради хирот на власта и Лиле Стефанова во случајот „Плацеви на Водно“?

Обвинителката Лиле Стефанова го оштетила државниот буџет за најмалку 150.000 евра во случајот „Плацеви на Водно“, доколку се докаже дека иако знаела дека нема докази за сомнение, подигнала обвинителен акт. Стефанова знаела дека ниту едно од обвинетите лица ја...

Власта воведе peстрикции за новинарите: Настани ќе можат да следат само вакцинираните и прележаните новинари

Владата на вчерашната седница го дополнила Протоколот за организирање на настани со медиско присуство, со измени кои се однесуваат за следење на настани на отворено и затворено од страна на медиумите и медиумските работници. Измените се однесуваат на следењето на...

Милошевски: СДСМ го изгуби идеолошкиот правец во моментот кога Заев пред целата светска јавност кажа дека Бугарите го оcлободиле Скопје

„Партијата го изгуби идеолошкиот правец кога Заев излезе на БГнес и пред цела македонска, бугарска и светска јавност и кажа дека Бугарите го ослободиле Скопје“, изјави новинарот и аналитичар во Инфомакс, Милош Милошевски во ечерашното гостување во „Јади бурек“ Тоа...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img