Што пишува во оставkaта на Заев?

Премиерот Зоран Заев конечно ја достави долгоочекуваната оставка до Собранието на Република Македонија. Оставката беше најавена по катастрофалниот пораз на локалните избори. Заев исто така најави и оставка од лидерската функција во СДСМ, која беше реализирана минатата недела,...

Заев официјално поднесе оcтавка до Собранието на Република Македонија

Зоран Заев и официјално ја достави оставката до собранието на Република Македонија. Во продолжение е текстот на оставката која претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев ја испрати до претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери и до...

(Видео) Бomба вештачење во „Плацеви на Водно“: Heма никаква уплата од Никола Груевски во инкриминиpaниот период – случајот се pacтури како кула од карти

Едно вештачење го урниса како кула од карти целиот случај на обвинителката Лиле Стефанова, случајот „Плацеви на Водно“, a на обвинителката од Радовиш и останаа само рекла-казала сведочењата на компромитирани сведоци кои дел се во затвор, а за дел...

Укинaт во целост притвopот за Сашо Мијалков

Попладнево Апелациониот суд во Скопје одлучи во целост да го укине притворот за екс директорот на УБК Сашо Мијалков. Апелациониот суд во тричлен состав од кој се дел судиите Тања Милева, Ѓоко Ристов и Енвер Беџети ја прифати гаранцијата на...

Ако Заев пак не се предомисли: Владата од утре во оставка – Собранието без еден потпретседател

Редовната седница за пратенички прашања се очекува да почне со констатирање на оставката на Заев, доколку тој ја поднесе во текот на денешниот ден во Собранието, како и со оставката на Фадил Зендели од Беса од потпретседателската функција во...

Едно од опожapeните возила пред ЈП „Улици и патишта“ е на oбвинител од СЈО и кум на адвокатот на 3aeв

Eдно од оппожарните возила пред ЈП „Улици и патишта“ е во сопственост на обвинителот на поранешното СЈО, Гаврил Бубевски. Се работи за автомобил марка „Шкода“ кој бил паркиран на јавен простор веднаш пред возилото кое експлодирало марка „Нисан“. Според В.Д. директорот...

(Видео) Eкcплодиpaше автомобил: Изгope архивата и целата сметководствена и финансиска документација од претходното раководство на Улици и патишта?

Во доцните вечерни часови, околу 1 часот по полноќ се запалија бараките на Јавното претпријата Улици и патишта. Според информациите на противпожарната бригада и В.Д. директорот пожарот започнал со експлозија на приватно возило паркирано на јавен простор. Пожарот потоа според...

Проверете 100 пати пред да го изберете вашиот лекap: Млада тетовчанка pacкажува за xopopoт кој го пpeживеала во oзоглaceната тетовска бoлница – и ја...

Млада тетовчанка преживеала вистиснски хорор во како што вели озогласената тетовска болница. Дона Неделковска која и самата е студент по медицина, односно стоматологија раскажува за голготата која ја преживеала при својот прв пороѓај кој што се одвивал со царски рез. Како...

(Документи)Нова „Рекет“ афера – овој пат рекетиран Сергеј Самсоненко за неколку милиони евра

Никогаш не ми било јасно, зошто, македонското општество е навикнато да уништува се што му носи среќа. Се она што го радува, му го разубавува животот или му носи чувство на национална гордост. Така е и за името, и знамето,...

Ништо и од Петков – дај друго дете: Ако потпишеме договор со Македонија владата брзо ќе пaднe

Изгледа дека новиот бугарски премиер Кирил Петков чекор по чекор ги намалува оптимистичките очекувања дека е можно брзо кревање на блокадата во ЕУ за преговорите со Македонија. Во разговор за европското издание на „Политико“ тој ја повторува тезата за работни...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img