October 1, 2022, 8:54 am

АВСТРИЈА

Бугарија екстрадира Македонец

Тричлен совет на Окружниот суд во Ќустендил одлучил да им го предаде на властите на Австрија македонскиот државјанин Јовановски Ј., согласно европската потерница издадена од Обвинителството во Виена, соопшти градскиот суд. Како што јави дописникот на МИА од Софија, барањето...

Најмалку 200 австриски лекари за вакцинацијата: „Тоа е најголемиот скандал на сите времиња“

Пред 20 дена, Томас Секерес, претседател на Австриското лекарско здружение , испрати кратко писмо до своите колеги. Во него, меѓу другото, се наведува дека „врз основа на достапните податоци, од научна гледна точка, всушност нема основа да се советуваат пациентите...

Во Минск уапсен портпаролот на „А1“

Портпаролот на телекомуникацискиот оператор „А1“ во Белорусија, Никлај Бределев е уапсен, поради што Телеком Австрија и Министерството за надворешни работи во Виена реагираа со голема загриженост. Според Телеком Австрија, кој е сопственик на „А1“ во Белорусија, нивниот тамошен портпарол е...

Потпомогнато самоубиство – нов уред за еутаназија

Контроверзна непрофитна организација која создаде 3Д-печатена капсула за „потпомогнато самоубиство“, вели дека има законско овластување да го користи уредот во Швајцарија и дека ќе започне да го прави тоа во 2022 година, како и дека планира да прикажува верзии...

Новиот австриски канцелар нема да отстапи од политиките за мигрантите и азилот

Австриските конзервативци го избраа актуелниот министер за внатрешни работи Карл Нехамер за свој нов лидер и иден канцелар, ден откако Себастијан Курц изненадувачки објави дека се повлекува од политиката, па така и од лидерското место во Народната партија. Четириесет и...

Австрискиот Претседател Ван дер Белен разговарал со Радев за Македонија

Претседателот на Австрија, Александер ван дер Белен, денес остварил телефонски разговор со својот колега од Бугарија Румен Радев, во главна тема била европската интеграција на Македонија. Радев притоа ја истакнал позицијата на својата земја дека „продуктивниот двостран дијалог меѓу...

(Видео) Нов ckaндал ја тресе Австрија: Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени kpивични приjави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во ТВ емисија. Имено, партијата наведува дека канцеларот Александар Шаленберг, како и други политичари, по учеството во хуманитарната емисија на јавниот...

Во Австрија се предлага данок за невакцинираните

Во расправата за најавената задолжителна вакцинација, која во Австрија треба да стапи на сила од февруари следната година, има се повеќе предлози за примена на мерка како пандемиски данок. Потпретседателот на Лекарската комора на Долна Австрија, Герит Лоибл изјави дека...

Австрија стави oкoлy 2 милиoни нeвakциниpaни вo кapaнтин

Владата на Австрија воведе забрана за движење на невакцинираните против ковид-19, што стапи на сила од денес на полноќ. На сите невакцинирани граѓани постари од 12 години им се забранува да ги напуштаат домовите во следните 10 дена, освен за...

Австриското oбвинитeлcтвo пoбapa ykинyвaњe нa имyнитeтoт нa Kyрц

Австриското Обвинителство за економски криминал и корупција од парламентот побара да му го укине пратеничкиот имунитет на доскорешниот канцелар Себестијан Курц, кој неделава положи заклетва како пратеник. Обвинителството упатило барање за укинување на пратеничкиот имунитет за да може да продолжи...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img