October 3, 2023, 6:53 pm

бугарија

Груби: Заев ќе биде премиер се до средината на јануари, можеби и подоцна, зависи и како ќе се постигне договорот со Бугарија

Премиерот Зоран Заев ќе продолжи да биде премиер на земјата, до средината на јануари, вели Артан Груби, првиот вицепремиер во гостувањето на Клик плус на ТВ 21. Според него, останувањето ќе зависи од преговорите со Бугарија, но исто така и...

Возачот на камион што загина во Бугарија не е македонски државјанин, а камионот бил со црногорски регистарски таблички

Возачот на камион кој утрово загина во сообраќајна несреќа на автопатот Тракија во Бугарија, не е македонски државјанин, јави дописникот на МИА од Софија. Портпаролот на Окружното обвинителство во Стара Загора, Георги Видев за МИА изјави дека загинатиот возач е...

Петков: Прва задача ќе ми биде контрола на цената на струјата

Мандатарот на новата бугарска влада и копретседателот на „Промените продолжуваат“, Кирил Петков, изјави дека прв чекор ќе им биде контрола на цената на струјата. Како што јави дописникот на МИА од Софија, втората задача на новиот бугарски премиер ќе биде...

Oсмани: Спopoт со Бугарија може да премине во замpзнат koнфлиkт

Министерот за надворешни работи Бујар Османи е оптимист дека Првата меѓувладина конференција со ЕУ би можела да се одржи и на 31 декември, доколку Бугарија дотогаш го тргне ветото, меѓутоа, во спротивно стравува дека спорот може да премине во...

(Видео) Бугарите продолжуваат со кражба и фалсификување на македонската култура

На социјалните мрежи постојано наидуваме на реакции од македонски музичари, како и други работници во полето на културата, кои објавуваат за постојаната, систематска кражба и плагијаризам на македонска народна и современа музика, од страна на бугарски квази-уметници, воедно преставувајќи...

(Видео) Бугарска асимилација на Македонците во Албанија

Во емисијата „Конак” на албанската телевизија СОТ7 гостуваше Васил Стерјовски, претседателот на Македонската алијанса за европска интеграција (МАЕИ). Во емисијата, Стерјовски ја коментираше бугарската политиката кон Македонците и истакна дека Македонците во Албанија во последните години се соочуваат со...

Радев денес ќе го врачи мандатот за состав на новата Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев, утринава го врачува мандатот за формирање нова влада на мандатарот предложен од најголемата пратеничка група во Народно собрание – „Промените продолжуваат“. Како што пренесува дописникот на МИА од Софија, церемонијата ќе се изврши во 10 часот...

(Видео) Бучковски, специјалниот пратеник на Заев: Ќе се менуваат учебниците по историја, географија и литература, дефинитивно имаме заедничка, а не споделена историја

Специјалниот пратеник на премиерот во заминување Зоран Заев, Владо Бучковски, во интервју за софиски „Дневник“, потврди дека со Бугарија дефинитивно имаме заедничка, а не споделена историја. Тој вели дека македонската страна сака преговорите да ги заврши за еден месец. Бучковски...

Димитров: Имавме неплодна средба, Историската комисија сѐ уште е заглавена во 10. и 11. век

Претседателот на бугарскиот тим од Заедничката историска комисија меѓу Бугарија и Македонија, Ангел Димитров, денеска на брифинг во бугарското Министерство за надворешни работи изјави дека дводневната средба на Комисијата завршила без резултати. Тој, како што јави дописникот на МИА...

Заврши 16. средба на Заедничката комисија за историски прашања

Остануваат разликите во пристапот и разбирањето на улогата на историјата и историското образование во современите општества и градењето на добри односи ослободени од политизирање на историјата меѓу македонските и бугарските историчари, се наведува во соопштението објавено по завршувањето на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img