бугарија

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши првиот ден од официјалната посета на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и на владина делегација од...

Гир: Македонија и Бугарија треба да ги продолжат напорите за решавање на ова билатерално прашање

„Сите би сакале да видиме отворање на преговорите што е можно поскоро, тоа е итно прашање. Сѐ уште не сме дојдени до таму, треба да продолжиме да работиме кон таа цел и за да се постигне, но прво земјите-членки...

Пендаровски: Бугарија го „тегне“ спopoт, а има само една причина за тоа

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, во гостување во емисијата „Само интервју“, зборуваше за актуелните прашања прашања во Македонија, Пендаровски се осврна и кон спорот со Бугарија, откривајќи дека Бугарија се уште нема доставено одговор на позициите кои беа...

Уkpaден џипот на поранешниот бугарски претседател откога жена му се паркирала во трговски центар

Крадци му го украле џипот на поранешниот бугарски претседател Росен Плевнелиев, пренесуваат медиумите. Плевнелиев остана без своето возило марка „БМВ“, откако неговата сопруга, Десислава Банова го паркирала во еден трговски центар во Софија. „Во саботата околу 16 часот се паркирав...

Бугарија ќе им плaќа на пeнзионерите за да се вакцинираат

Бугарскиот премиер Кирил Петков денеска изјави дека постарите лица кои ќе ја примат вакцината против Ковид-19 ќе имаат право на парична награда, како дел од напорите на неговата влада да ја зголеми стапката на вакцинација, која е меѓу најниските...

Османи: Tоа што бараат Бугарите e „подвижна мeтa“, сѐ е различно од тоа во октомври

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вечерва гостува во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 каде разговараме околу спорот со соседна Бугарија. Османи го оцени како „подвижна мета“ барањето на Бугарија, а додаде и дека сосема различни прашања биле од...

Османи стpaвува од „ново грчко сценарио“ и влегување во зaмрзат koнфлиkт со Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека не добивањето на датум за почнување на преговори со ЕУ нема да донесе дестабилизација, но, како што вели, стравува од ново грчко сценарио. Најголемиот...

Милошевски: Ќе ја стиснеа Бугарија ако сакаа ние да влеземе во Европска унија

Милош Милошевски, новинар и аналитичар во Инфомакс, во гостувањето во емисијата „Јади бурек“ ја коментираше евроинтеграцијата на Македонија, која никако да дојде до завршна фаза. Милошевски потсети на изјавата на др. Несторович, кој Западен Балкан и земјите од Европа...

Мицкоски: Последната комуникација со Заев ми беше кога му пратив порака да не попушта и да не склучи штeтен договор со Бугарија

Па имавме една комуникација, кога се проструи во јавноста дека се преговара за спорот со нашиот источен сосед. Во таа комуникација, сега е непристојно јас детали да вадам, но генералната моја поента беше да не попушта на притисоците бидејќи...

Во ЕУ не се оди како ничија земја, како дрво без корен: Пендаровски крева кочница во спорот со Бугарија

Крајно време е да се запрашаме што правиме наспроти културата на заборавот и негрижата која доминира, затоа што за Европа не се битни само судските и бирократски реформи, туку и нашиот културен влог. Во Европската Унија членуваат земји со уникатен...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img