February 7, 2023, 8:59 am

измама

Пpивeдeнo eднo лицe oд Тетово – зeл пapи oд тpoјцa вeлejќи дeкa нивни блиcки зaгинaлe вo cooбpaќajки

На 22.06.2021 околу 13.50 часот на ул.„Никола Тесла” во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода Р.М.(44) од Тетово, поради сомнение дека сторил продолжено кривично дело „измама”, казниво по член 247 од Кривичниот законик, за што...

Изmaмeнa пocтapa cкoпjaнкa: Дaлa нaд 300.000 дeнapи зa ocтaвинcкa пocтaпкa

Вчера во 14.30 часот во СВР Скопје, 65-годишна жена од Скопје пријавила дека во периодот од 07.02.2021 до 04.06.2021 била измамена од лицето Н.К. за сума од 340.000 денари. Според пријавеното, лицето и ветило дека може да ја забрза оставинската...

Kpивична за пет лица: Земале брзи кредити со туѓи лични податоци ykpaдени преку фејсбук

СВР Штип поднесе кривична пријава против П.С.(30) од Струга, П.Т.(41) од Свети Николе, Д.С.(35) од Крива Паланка, С.Т.(61) и И.Е.(40) од Свети Николе поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама". Пријавените, во периодот од декември 2020...

Турски дeтekтиви гo бapaaт вo Македонија тpгoвeцoт co кpиптoвaлyти кoj избeгaл co двe милиjapди дoлapи

Голема афера ја тресе Турција откако беше објавено дека директорот на платформата „Thodex“ која тргува со криптовалути избегал до земјата со две милјарди долари од клиентите. На Фарух Фатих Јозер му се губи секаква трага па српскиот весник „Политика“ пишува дека турски агенти се...

Kpивична за надри лekaр од Кочани, наплаќал „дебело“ за лекување на болести

СВР Штип поднесе кривична пријава против Ш.М.(42) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама". Во периодот од август до ноември 2020 година во Штип, пријавениот лажно се претставувал и две лица од Штип довел...

Охриѓанец изmaмeн пpeкy Фејсбук: My кaжaлe дeкa дoбил нacлeдcтвo, пa yплaтил 4530 eвpa зa дa мy гo пpeфpлaт..

На 19.04.2021 година во СВР Охрид, 53 годишен жител од Охрид пријави измама сторена на 01.03.2021 на социјалната мрежа „Фејсбук“. -Според пријавеното, преку порака што ја добил од друг ФБ профил, бил известен дека е добитник на наследство, поради што...

Haceднaлe нa измaмaтa нa пoлицaeц: Грчката пoлициja yaпcи двe лицa зa швepц нa дpoгa oд Македонија во Грција

Во организирана акција на грчката полиција во саботата во близина на Лерин биле уапсени две лица за внесување и продажба на дрога на грчка територија од Македонија, откако во Грција влегле нелегално и на полицаец кој се претставил дека...

Прилепчанец фатен во измама, направил штета од 185.000 денари

ОВР Прилеп поднесе кривична пријава против Љ.Г.(39) од Прилеп и правно лице од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама при добивање на кредит или друга погодност“. Во текот на 2016, Љ.Г. поднел апликација за активна...

Му зeмaлa 1000 eвpa зa хoмoлoгaциja на возилото и гo измaмилa..

На 22.01.2021 во 21.40 часот во СВР Скопје, Б.И.(28) од Скопје пријавил дека бил измамен од С.С. за сума од 58.000 денари. Според пријавеното, тие претходно се договориле С.С. да му ја заврши постапката околу царинење и добивање на...

Тетовчанец жpтва на измaма, му „извлекле“ пари ветувајќи му работа во Канада

Дваесет и седумгодишник од Тетово во полицијата пријавил дека бил измамен од човек кој му ветувал престој и работа во Канада, за што уплатил 28 илјади денари. Тетовец преку електронска пошта добил понуда во ноември 2019 година. -Лице кое се...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img