August 18, 2022, 8:09 am

македонија

НАЦИОНАЛНА ГАСОВОДНА МРЕЖА: Нови 205 километри гасоводна мрежа

Во Македонија се градат нови гасоводни делници. Од државната компанија МЕР („Македонски енергетски ресурси“) велат дека со подобрувањето на временските услови ќе се интензивираат и работите на терен, пишува Лидер. Со затворањето на клириншкиот долг се овозможи изградба на делницата...

ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ОД ФРАНЦИЈА: Ви ја искажувам мојата целосна поддршка, господине Претседател на Републиката, за сите ваши напори направени и предвидени во...

Градоначалникот на францускиот град Мант-ла-Жоли, Мишел Вијале, испрати писмо со поддршка на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во справувањето на првиот човек на македонската држава со политичката криза што предолго ја измачува земјата. Првиот човек на овој француски град...

(Видео)ПОТВРДЕНО ОД АЛБАНИЈА: Тиранската платформа е масло на Еди Рама, нарачана од Сорос

Претседателот на партијата Црвено-црна Алијанса од Албанија,  Крешник Спахиу  потврди дека Тиранската платформа е масло на албанскиот премиер Еди Рама и како што вели, тој станува дел за начинот на кој треба да се формира македонската Влада, држејќи тотално...

СЕЛА СО ЗАКАНА: Или бинационална држава или Албанците во Македонија ќе формираат федерација!

Коалицискиот партнер на Зоран Заев, човекот од кого ќе зависи функционирањето на новата влада, Зијадин Села најавува формирање на федерација доколку Македонија не станела бинационална држава. Ние во ниту еден момент нема да се откажеме од бинационална држава. Или целосна...

БЕСА ЌЕ ПРЕДЛОЖИ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОБРАНИЕ: Најмногу заслужувале да го водат Собранието.

Како што пренесуваат албанските медиуми и БЕСА ќе предложи свој кандидат за Претседател на Собранието на Република Македонија. Добро информирани извори од БЕСА за албанските медиуми велат дека тие имаат сериозен кандидат за Претседател и дека токму тие најмногу заслужуваат...

ГРУЕВСКИ ЗА „ВЕЧЕРЊИ ЛИСТ“: Македонија нема да ја води влада составена во Тирана

Во интервју за хрватски „Вечерњи лист“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, зборува за политичката ситуација во земјава, како и за причините поради кои одби да ја прифати албанската платформа која беше потпишана во Тирана, а под надзор на албанскиот...

ГРАЃАНИТЕ СО ДИРЕКТНА ПОРАКА ДО ХАН:Очекуваме средба за да ги презентираме и одбраниме нашите црвено- жолти линии!

Покрај официјалното барање од претставници на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за средба со еврокомесарот Јоханес Хан, барање и очекување на средба со комесарот испраќаат и граѓаните на сцоијалните мрежи директно до Хан. -Господине Хан очекуваме и бараме средба, да...

СЕЛА: Или целосна рамноправност помеѓу Албанците и Македонците или ние Албанците тука сите заедно ќе формирање федерација

Главниот фактор кој во идната коалиција на Зоран Заев треба да ги носи реформските процеси, Зијадин Села вчера за Телма потврди дека останува на се што кажал пред сопствените избирачи во предизборниот период. Села, во изјава за телевизија вели дека...

ПОВИК ЗА СТОИЛЈАДЕН ПРЕЧЕК НА ХАН: ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА во вторник повикува на најмасовниот протест досега!

Во Македонија постојано доаѓаат емисари / комесари од странство, некогаш од сопствена агенда за која се пратени и платени, бранејќи ги интересите и спроведувајќи ги политиките на оној кој ги испраќа, а некогаш доаѓале на барање на домашни субјекти,...

СТОИЛЈАДЕН ПРЕЧЕК ЗА ХАН

Борис Дамовски и останатите можеби имаат, а можеби поради зафатеност и немаат претстава каква ѓурултија им направија на странците, на другарот Џес Бејли и на Брисел, почнувајќи од другарката Могерини, господинот Хан и да не ги редиме надолу по...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img