December 6, 2022, 12:03 pm

министерство за здравство

Толку од Венко Филипче – Стоматолог е новиот министер за здравство сред светска пандемија

Најголемо внимание од предложените функционерски имиња од Алтернатива предизвикаа Беким Сали и Орхан Муртезани, кои во наредниот период ќе бидат на чело на Министерството за здравство и на МЕПСО. Интересот на јавноста за двајцата функционери на Алтернатива е голем,...

54% од новите случаи и 98% од хоспитализираните се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 16 декември. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена...

Стоматолози утре на протест пред Министерство за здравство

Македонското Здружение на Стоматолози Специјалисти утре во 11 часот ќе протестира пред Министерството за здравство. -Би сакале да ве известиме дека на 6 декември, во 11 часот, Стоматолозите специјалисти од целата држава со поддршка на Стоматолошката комора на Македонија, ќе...

Миниcтepcтвo зa здpaвcтво co вaжнo cooпштeниe дo cитe кoи caкaaт дa ce вakциниpaат yтрe

Министерството за здравство инфомира дека сите вакцинални пунктови низ државата ќе работат во текот на утрешниот ден. – Граѓаните кои сакаат да се вакцинираат утре ќе може да го направат тоа како и секој друг работен ден, велат од МЗ.

Дeтaли oд Mиниcтepcтвoто за здpaвcтво за пoчинaтaта 16-гoдишнa пaциeнткa

Министерството за здравство со голема жалост информира, дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 16 годишна пациентка од село Сиричино тетовско. Пациентката со многу тешка клиничка слика со возило на Итна Помош е донесена на Инфективна клиника,...

Haпaднaт cиcтeмот за cepтификaти: Миниcтepcтвoто зa здpaвство aпeлира вakциниpaнитe дa извaдaт нoви пoтвpди

Министерството за здравство вчера соопшти дека во текот на завчерашниот ден, граѓаните кои имаат генерирано ЕУ сертификат за вакцинација преку vakcinacija.mk , треба да генерираат нов преку веб-порталот. Станува збор за безбедносен протокол за да се спречи користење на лажни ЕУ...

Извecтyвaње oд Министepcтво зa здpaвcтво: Нacкоpo ќe ce нaбaви eдинcтвeниот лek зa Koвид-19 „Moлнoпиpaвиp“

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот Молнопиравир, единствен лек против Ковид-19. Министерството проактивно стапи во контакт со производителот на лекот, компанијата МСД, и за кратко време ќе започнат преговорите за негова набавка.Лекот Молонопиравир е...

Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo: Вкyпнo ce aплициpaни 1.563.990 дoзи вakцини, a peвakциниpaни 45% од пoлнoлeтнитe гpaѓaни вo дpжaвaтa

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509 се ревакцинирани, а 49 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 18 октомври вкупно се вакцинирани 799.762 граѓани, ревакцинирани...

Mиниcтepcтвo зa здpaвcтвo: Викeндoт пoмaлкy тecтирани и заболени од коронавирус

Викендот, како и минатите саботи и недели, бројот на тестирани и заболени од коронавирусот значително намален под 10 проценти на позитивни од Ковид-19 од тестираните. Во петокот и во саботата аплицирани се вкупно 3.250 дози вакцини, од кои 884...

Миниcтepcтвo зa здpaвcтвo: Пoтпишaн дoгoвop зa нaбaвкa нa 40 илjaди дoзи чeтиpивaлeнтни вakцини пpoтив гpип

Министерството за здравство потпиша договор за набавка на 40.000 дози четиривалентни вакцини против грип. Достапноста и испораката на вакцините зависи од производителите. Ова за МИА го информираа од Министерството за здравство од каде посочуваат дека навремено ја спровеле набавката на...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img