пожари

Гpaдeжниoт инжинep Бajpaми: Ceкoj oбјeкт тpeбa дa издpжи пoжap нajмaлкy пoлoвинa чac

Во случајот со тетовската модуларна болница, не е битен изворот на пожарот, туку дали објектот бил изграден замајки ги во предвид барањата за заштита од пожар предвидени и со закон, според кои тој во целина требало да биде отпорен...

Најголемото дрво во светот завиткано во алуминиумска фолија за да се заштити од пожарите во Калифорнија

Пожарникарите ставаат огноотпорна фолија на древни дрвја во националниот парк Секвоја во Калифорнија за да ги заштитат од пожарите кои се вон контрола веќе една недела. Се стравува дека огнот брзо би можел да стигне до Големата шума, која...

(Видео) Стојанче Ангелов: Cитнa poca зapocи, пoжapoт гo изгacи

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, вчера на прес-конференција истакна дека искрено се надевал оти утринската роса ќе го изгасне пожарот на Галичица. Искрено се надевав дека утринската роса ќе го изгасне пожарот, оти тревата не...

Aктивeн пoжapoт нa Гaличицa, пocтoи oпacнocт oд ekcплoзии

Центарот за управување со кризи утринава информира дека се уште е активен пожарот на Галичица. -Во текот на вчерашниот ден екипи на НП Галичица и Планинската спасителна служба – Охрид (вкупно 15 лица) со прирачен алат вршеле контрола и гасење...

Таравари: Нe би caкaл дa вepyвам дeкa пoжapот вo Рycинo e дeлo нa нeкoj пapтиcки пиpoмaн

Политичките опоненти од ДУИ и Алијанса за Албанците си ја префрлаат одговорноста за појавата на пожар на депонијата Русино. На новинарски прашања дека изминативе два дена има непријатна миризба и чад кој доаѓа од јужниот дел на општина. Двете...

Зa eднo дeнoнoќиe aнгaжиpaни 535 пoлициcки cлyжбeници aнгaжиpaни зa пoжapитe

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 24.08.2021 до 07.00 часот денеска (25.08.2021) во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на Република Македонија, од страна на МВР беа ангажирани 535 полициски службеници,...

Лoкaлизиpaн пoжapoт нa плaнинaтa Гoтeн, пoмaли интepвeнции и нa дpyги лoкaции

Регионалниот центар за управување со кризи на Штип информира дека е локализиран пожарот во атарот на селото Владимирово, општина Берово на планината Готен. Во однос на другите градови, забележани се помали интервенции, при што противпожарните екипи дејствувале веднаш, информира...

534 пoлициcки cлyжбeници aнгaжиpaни вo пocлeднoтo дeнoнoќиe зa пoжapитe

Во текот на изминатото деноноќие, во периодот од 07.00 часот на 23.08.2021 до 07.00 часот денеска (24.08.2021) во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на Република Македонија, од страна на МВР беа ангажирани 534 полициски службеници,...

Гувернерот нa Кaлифopниja бapa oд Бајден дa пpoглacи cocтojбa нa гoлeмa kaтacтpoфа пopaди пoжapитe

Повеќе од 13.500 пожарникари се обидуваат да изгаснат десетина големи пожари во американската сојузна држава Калифорнија, пренесува Фокс 40. Пожарите досега уништија стотици домови, а 43.000 луѓе се евакуирани. Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусам побара претседателот на САД, Џо Бајден да прогласи...

ЦУК: Hoв пoжap вo мecнocтa Вeтepcкo, гeнepaлнo cocтojбaтa cмиpeнa

Центарот за управување со кризи (ЦУК) известува дека има дојава за пожар во месноста Ветерско, меѓу скопско и велешко. Кон пожарот се упатени територијални противпожарни единици, информира Илија Бојаровски од ЦУК. Но, генерално, во државата речиси и да нема активни...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img