протест

Американската амбасада во Тирана издаде прeдупредување поради пpoтeстот пpoтив иницијативата „Отворен Балкан“

Амбасадата на САД во Тирана денеска ги советуваше американските граѓани да ги избегнуваат сите големи собири во тој град поради протестот против иницијативата „Отворен Балкан“. „Иако многу големи јавни собири можат да поминат мирно, некои ситуации може брзо и непредвидливо...

Голем штpaјк на здравствените работници во Турција

Здравствените работници во Турција денеска стапија во еднодневен штрајк барајќи повисоки плати и подобри работни услови додека се борат против пандемијата со ковид-19. Штрајкот во организација на Турското лекарско здружение (ТТБ), се одржа во повеќе од 20 градови и провинции,...

(Фото+Видео) Вака изгледа кога 5 милионски град штраjkyвa

Широките, обично затнати со сообраќај улици во центарот на градот се празни. Некогаш раздвижените пазари се во молк, а продавниците затворени. Повремено поминување на автомобил, велосипедист или пешак нуди само минливи потсетници дека овие метрополи остануваат населени. Ова не е...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за неработен ден и со барање минималната...

(Видео) Масовни пpoтести во Брисел, полицијата употреби coлзавец и водени тoпови

Стотици луѓе денеска маршираа низ центарот на Брисел во знак на протест против построгите ограничувања против Ковид-19, кои ги воведе белгиската влада со цел да се справи со најновото нагло зголемување на бројот на заразени коронавирус. Учесниците на маршот протестираа...

Стоматолози утре на протест пред Министерство за здравство

Македонското Здружение на Стоматолози Специјалисти утре во 11 часот ќе протестира пред Министерството за здравство. -Би сакале да ве известиме дека на 6 декември, во 11 часот, Стоматолозите специјалисти од целата држава со поддршка на Стоматолошката комора на Македонија, ќе...

Точно на 12.12 во 12:12 часот – Синдикатите излегуваат на протест

Сојузот на синдикатите на Македонија повикува и организира протест, со цел, како што велат, за заштита на економските и социјалните права на своите членови и на сите работници од работниот однос. Протестот ќе започне на 12.12.2021 година во 12.12...

Во Битола синоќа се одржа протест против Ковид мерките

Синоќа на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест против Ковид мерките и како што велат присилната вакцинација. На протестот беше речено дека тие не се антиваксери, дека сите тие во минатот како и останатите ги примале сите вакцини за...

За вечерва најавен протест во Битола

Преку социјалната мрежа Фејзбук за вечерва е најавен протестен марш во Битола од 18 часот од плоштадот „Магнолија“.Во објавата за протестот е напишано: „Доста беше одржување некаков си “мир” со духот на млакоста, доста беше рамнодушност која му е...

Haпаднат бугарскиот министер за образование за време на пpoтестите во Бугарија

Полицијата денеска го приведе осомничениот напаѓач на бугарскиот министер за образование, Николај Денков, откако тој ја напушти зградата на претседателството во Софија. Како што јави дописникот на МИА од Софија, ова се случи за време на протестот против антиепидемиолошките мерки...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img