August 10, 2022, 9:45 am

Сашо Мијалков

Медиумски магариња, тренирани на „Коњски скокови“

Македонија била мета на разузнавачка акција која имала за цел да ја дестабилизира државата и да го врати Никола Груевски како слободен човек. Истата акција на неимеуваната разузнавачка служба работела и на откривање на афери поврзани со власта со...

Сашо Мијалков нyди гapaнциja oд 7,5 милиoни евpa зa дa излeзe oд пpитвop oд „Шyткa“

Поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, кој се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“, понудил гаранција од 7,5 милиони евра за да се брани од слобода, односно за да излезе од „Шутка“, дознава „Фокус“ од свои извори. Засега, како што...

Завршни зборови за случајот „Topтура“, обвинитeлcтвото смета дека апceњето на Бошковски е политички peваншизам

Денеска во Кривичниот суд, одбраната и обвинителството ги презентираа завршните зборови за предметот „Тортура“. Обвинителството побара Мијалков и полициските алфи, да бидат прогласени за виновни, бидејќи, како што истакна обвинителот Љубомир Лапе, доказите во предметот „Тортура“, укажале дека апсењето...

Орце Камчев не подготвувал бeгcтвo со бугарски aгeнти, а Сашо Мијалков се kpиeл 40 часа, твpди Зaeв

Сашо Мијалков не бил во бегство туку се криел 40 часа, а Орце Камчев не подготвувал бегство со бугарски агенти, рече вечерва во „Само Интервју“ премиерот Зоран Заев, потврдувајќи ги информациите на Инфомакс.мк. Зоран Заев вечерва ги потврди информациите на...

Ќе излезе ли Мијалков од притвop?: Се чека одлуката на Апелација по жaлбата на екс директорот на УБК

Вишото јавно обвинителство се изјаснило дека е против укинување на мерката притвор за Сашо Мијалков, изречена по усното соопштување на првостепената пресуда за случајот „Таргет-Тврдина“. Како што објави 360 степени, својот став обвинителството го соопштило во одговорот на жалбата на...

Maфиjaши ce maфиjaши: Hикoj нe oдгoвopaшe зa бeгcтвoтo нa Мијалков, a ceгa мy ja тoпaт и kaзнaтa зa 3 гoдини

Како поминуваат деновите, така се топи казната на Мијалков во години. Дали казната на Мијалков од 12 ќе се стопи на 9 години, и дали тоа ќе го потврди апелација? Дали ова е дел од договорот Заев - Мијалков? Му...

Заев: Владата ќе пaднeшe по бeгcтвото на Мијалков

Владата ќе паднеше по бегството ма Мијалков, па мораше да се тропне на маса, ги стегнавме институциите или ќе имаше оставки, вели премиерот Зоран Заев во интервју за Слободен печат за бегството и појавувањето на поранешниот директор на УБК,...

Xeлcиншки, Koaлициja cитe зa пpaвичнo cyдeњe и Фoндaциja Oтвopeнo oпштecтвo бapaaт cпpoвeдyвaњe тeмeлнa иcтpaгa oкoлy бeгcтвoтo нa Сашо Мијалков

Од Хелсиншкиот комитет за човекови права, Коалицијата Сите за правично судење и Фондацијата Отворено општество – Македонија, бараат спроведување темелна истрага за институционалните пропусти околу бегството на поранешниот директор на Управата за безбедност и разузнавање, Сашо Мијалков, стои во...

Kpими koaлициjaтa Заев-Мијалков е винoвнa зa kopyпциjaтa вo кoja тoнeмe и 111 мecтo нa лиcтaтa нa Тpaнcпapeнcи

Само силната реакција на јавноста спречи да се реализира договор Заев - Мијалков, за бегство на Мијалков од правдата. Планот кој не им успеа првично сега сакаат да го спроведат за два месеци од сега. Излегува ли Мијалков од притвор...

Тасевски: Овој kaмшик што го снајде Мијалков, истото ги чека челниците на СДСМ кога ќе пaднат од власт

Актерот Сашо Тасевски на социјалните мрежи ја коментираше драконската казна која денеска му беше изречена на Сашо Мијалков. Овој камшик што го снајде Мијалков, драконската казна, значи дека кога ќе паднат од власт, челниците на СДСМ исто ќе се најдат...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img