December 8, 2022, 7:06 am

сирија

Парамилитарни формации поврзани со Русија под санкции на ЕУ

Министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот одлучија да воведат санкции за рускиот приватен воен изведувач Вагнер, како и за осум поединци и три ентитети поврзани со групата. - Пишува ПОЛИТИКО Санкциите вклучуваат забрани за патување и замрзнување на...

Рakeтирана америkанска бaза во Сирија

Американската база во областа на нафтено поле во провинцијата Деир ез-Зор на североистокот на Сирија била под ракетен напад, објави сирискиот провладин весник. „Локални извори во провинцијата велат дека ракетната база на американските окупациски сили во областа на нафтеното поле...

Платенички пара-милитарни формации ќе се соочат со санкции од ЕУ

ЕУ е подготвена да санкционира осум лица и четири ентитети поврзани со рускиот приватен воен изведувач Вагнер, според нацрт-документите што ги пренесува „ПОЛИТИКО“. Тајната платеничка група првпат привлече меѓународно внимание во 2014 година кога ги поддржа проруските сепаратисти во источна...

Haпaднaта американска вoeнa база во Сирија

Воената база во Сирија, која ја користат САД и нивните западни сојузници, денеска е нападната, јави телевизијата „Арабија“. Базата се наоѓа во близина на сирискиот град Танф. Телевизијата наведува дека биле извршени неколку напади во таа област во близина на базата...

Виcoк лидep вo Aл Кaeда y6иeн вo американски нaпaд co дpoн вo Cиpиja

Американската војска соопшти дека вчера убила висок водач на Ал Каеда во воздушен напад во северозападна Сирија. Мајор Џон Ригсби, портпарол на Централната команда на САД, потврди дека Абдул Хамид ал Матар е убиен во напад со беспилотно летало. Ригсби...

(Видео) Џинoвска кукла шета низ Европа како симбoл на бeгaлкитe од Сиpија

Кукла од 3,5 метри тргна од Турција кон британскиот град Манчестер, каде што треба да пристигне во ноември 2021 година, откако ќе ја прошета цела Европа. Амал, кукла што претставува 9-годишна девојка-бегалка од Сирија која ја бара својата мајка, е...

(Видео) Нов нaпaд врз Сирија, Израел го pakeтираше Дамаск

Израел вечерва повторно истрела ракети врз областа Дамаск, објави сириската државна телевизија Ахбари и државната новинска агенција САНА. Сириската противвоздушна одбрана, наводно, се спротивставила на „израелската агресија“ околу Дамаск. Во соопштението на сириската армија се наведува дека „израелскиот непријател ја изврши...

Pakeтирана американска вoeна база во Сирија

Американската вoeна база во областа на сириското нафтено поле Омар беше цел на ракетен напад, пренесува телевизијата „Ал Арабија“. Нападот беше извршен од територија контролирана од проирански воени формации. Засега нема информации за жртвите. Да потсетиме, минатиот понеделник, споменатата база беше...

Pakeтирaна американска вoeнa база во Сирија

Американската воена база беше ракетирана во сириската провинција Деир ел-Зор во близина на нафтеното поле Омар, јави сириската државна телевизија „Сурија“. „Нелегалната американска воена база во близина на нафтеното поле Омар на истокот од провинцијата Деир ел Зор е подложена...

„САД испрати јасна порака со бoмбapдиpaњето во Ирак и Сирија“

САД презедоа неопходни и соодветни активности кога почнаа воздушни напади против милиции поддржани од Иран во Ирак и Сирија и со тоа испратија силна и важна порака, истакна денеска американскиот државен секретар Ентони Блинкен. – Презедовме неопходна, соодветна, намерна акција...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img