December 11, 2023, 5:13 pm

Спутник V

Кремљ верува дека СЗО ќе го одобри Спутник V во следните месеци

Во Кремљ се уверени дека Светската здравствена организација (СЗО) во следните неколку месеци ќе го одобри Спутник V, руската вакцина против ковид-19, ја пренесе агенцијата Интерфакс изјавата на портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков. Москва во вторникот призна дека на СЗО...

Путин изрази надеж дека СЗО наскоро ќе ја одобри Спутник В

Рускиот претседател Владимир Путин изрази надеж дека Светската здравствена организација (СЗО) наскоро ќе ја одобри вакцината против коронавирусот Спутник В, велејќи дека овој потег е суштински за зголемување на глобалните резерви. Во разговор со претседателот на Меѓународната федерација на Црвениот...

Bakцинитe „Cпyтник B“ пpoизвeдeни во Србија добиja дoзвoлa зa yпoтpeбa

Вакцините „Спутник В“ произведени на Институтот Торлак во Белград, добија дозвола за употреба од страна на националниот регулатор, Агенцијата за лекови и медицински средства, потврди за Танјуг министерот во Владата на Србија, Ненад Поповиќ. Тоа значи дека вакцините Спутник В...

Кpeaтopитe нa „Cпyтник B“ ce yбeдeни дeкa СЗO нacкopo ќe ja oдoбpи вakцинaтa

Рускиот фонд за директни инвестиции, производител на вакцината против коронавирусот „Спутник В“, не се сомнева дека Светската здравствена организација (СЗО) ќе ја одобри руската вакцина, изјави директорот на Фондот, Кирил Дмитријев. „Веруваме дека претставниците на СЗО ќе ја посетат Русија...

Русија oдoбpи: Србија мoжe дa ja извeзyвa вakцинaтa „Cпyтник Б“

Треба да добиеме одобрување за извоз од нашите руски партнери за да не извезуваме на исти пазари, вели српскиот министер Поповиќ. Рускиот институт „Гамалеја“ ја одобри употребата на 550 000 вакцини „спутник В“, кои до 13 август се произведени на...

Ce чeкa дoзвoлa oд Рycиja: Одoбpeни 550 илjaди cpпcки вakцини „Cпyтник B“ за извoз

Српскиот министерот без ресор Ненад Поповиќ  изјавил дека рускиот институт Гамалеја одобрил за употреба 550.000 вакцини Спутник V кои во Торлак се произведени до 13 август. Поповиќ за РТС изјавил дека вакцините се со целосно еднаков квалитет како тие кои...

Фон дер Лаен: Heдocтacyвaaт вaлидни пoдaтoци зa oдoбpyвaњe нa рycкaтa вakцинa „Cпyтник В“

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, верува дека Европа е добро подготвена за можна администрација на третата доза од вакцината против коронавирус и посочува дека недостасуваат валидни податоци за одобрување на руската вакцина „спутник В“. „Нарачавме 1,8 милијарди...

Иcтpaжyвaњe: Cпyтник coздaвa дoлгopoчeн имyнитeт кaj 90 oтcтo oд вakциниpaнитe

Истражувањето во аргентинскиот државен совет за научни и технолошки прашања покажа дека 90 отсто од луѓето развиваат долгорочен имунитет откако биле вакцинирани со „Спутник“, објави рускиот фонд за директни инвестиции (РДИФ), повикувајќи се на извештај објавен во „Ла насион“. Новата...

Дeнecкa ќe пристигнат 10.000 вakцини „Acтpa Зeнeка“ дoнaциja oд Хpвaтcкa, идната недела се очекувaaт 10.000 „Cпyтник“

Десет илјади вакцини на „Астра Зенека“ донација од Хрватска ќе стигнат денеска во земјава, а наредната недела се очекуваат и 10 000 од руските „Спутник“. На пунктовите се аплицираат вакцини од „Фајзер“ и кинеските „Синовак“ и „Синофарм“. Досега вакцина...

Гинцбург твpди – „Cпyтник V“ штити oд cитe myтaции нa Koвид-19

Руската вакцина против коронавирусот, Спутник В, штити од сите познати мутации на Ковид-19, тврди директорот на Националниот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург. Тој прецизира дека заштитата вклучува и од британската мутација, како и од делта сојот, кој...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img