February 6, 2023, 11:35 am

швајцарија

Потпомогнато самоубиство – нов уред за еутаназија

Контроверзна непрофитна организација која создаде 3Д-печатена капсула за „потпомогнато самоубиство“, вели дека има законско овластување да го користи уредот во Швајцарија и дека ќе започне да го прави тоа во 2022 година, како и дека планира да прикажува верзии...

Засилено личното обезбедување на Зоран Заев поради закани по неговиот живот од странство

Поради закани по животот на премиерот од странство, од денес премиерот во оставка Зоран Заев има засилено обезбедување, дознава Инфомакс. Според информациите на Иннфомакс, заканите по животот на премиерот во оставка дошле од Швајцарија, а сериозноста на истите предизвикале и...

Српски нayчник oд Швajцapиja paзвивa „paкeтнa вakцинa“ пpoтив кopoнa: Ќe штити oд cитe myтaции, мoжeби ќe бидe дoвoлнa и eднa дoзa

Српскиот научник, Владимир Цмилјановиќ кој со години живее и работи во Швајцарија, е на чело на тим кој ја произведува втората генерација вакцина наречена „ракетна вакцина“. Таканаречената „ракетна вакцина“ се разликува од останатите бидејќи ќе „гради“ различни видови протеини кои,...

Hoви мepки зa влeз вo Швajцapијa

Сите патници што влегуваат во Швајцарија од понеделник мора да се регистрираат електронски, без оглед на начинот на кој влегуваат во земјата, според новиот декрет на швајцарската влада, кој има уште една новина за невакцинираните. Имено, швајцарската влада издаде нов...

Само ваkцинирани македонски државјани ќе можат да влезат во Швајцарија

Швајцарија ги затегна условите за влез во земјата за туристите од Македонија и од Косово, кои од утре ќе можат да влезат во оваа држава само вакцинирани, и тоа со една од одобрените вакцини. На невакцинираните ќе им биде дозволен...

Исповед од Швајцарија: Платата ми е 5.500 евра, но што ми останува кога ќе ги платам сите трошоци?

За Швајцарија се вели дека е една од најдобрите земји за живеење во светот. Сепак, таа не би била тоа што е, ако таму животот е ефтин. Србинот Милан В., со години живее во Берн, каде што работи како...

Швајцарија со нова финансиска поддршка за Фондот за Западен Балкан

Со договорот што денеска беше потпишан во Тирана, Фондот за Западен Балкан доби финансиска поддршка за зајакнување на соработката и засилување на размените во регионот, јави дописничката на МИА од Тирана. Договорот, вреден 900.000 евра го потпишаа швајцарскиот амбасадор, Адријан...

Бeзбедност на највисоко ниво: Okлопни возила ќе ги чуваат Бајден и Путин на самитот во Женева

Полицијата на кантонот Женева ќе достави воена опрема за време на самитот на руските и американските лидери Владимир Путин и Џозеф Бајден, објави изданието „НЗЗ ам Зонтаг“, повикувајќи се на извори од полицијата. Имено, швајцарската армија ќе и „изнајми“ оклопни...

Безбедносни мерки на највисоко ниво: Швајцарија го затвора небото за цивилни летови поради самитот Путин-Бајден

Швајцарските власти ја разгледуваат можноста за затворање на нивниот воздушен простор за цивилната авијација за време на самитот на руските и американските претседатели Владимир Путин и Џозеф Бајден, изјави претставникот на Федералното министерство за одбрана, Лоренц Фришнехт. Како што рече,...

Швајцарија се повлече од договорот со Европска Унија

Швајцарската влада донесе одлука да се повлече од договорот со Европската унија поради силното противење на земјата на овој акт, со кој би се поедноставиле и зајакнале врските со најголемиот трговски партнер во Швајцарија. Владата заклучи дека сè уште има...
- Advertisement -spot_img

Latest News

Богата агенда:Со кого ќе се сретнат денес Ковачевски и Османи во Софија?

Владата ја објави денешната агенда на Премиерот Ковачевски, министерот за надворешни работи, Бујар Османи и останатиот владин состав. "Вечерва заврши...
- Advertisement -spot_img